Extrémy teplotyHistorie počasí

Teplota překročila 23°C

Hodnocení článku

Teplota překročila 23°C, jednalo se o zatím letošní neteplejší den. Řeč je o včerejším 14. dubnu, kdy na naše území vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. V něm teplota vystoupila nad 20°C a místy překročila i 22°C. Na nejvyšší hodnoty teplota vystoupila na východě, jihu Čech, v severním výběžku Moravy nebo i ve Slezsku. Tam všude přesáhla 23°C. Teplota vykázala vysoce nadnormální hodnoty oproti dlouhodobému normálu pro polovinu dubna. Opět jde o krátkodobě velmi teplé počasí a nyní se vrátíme k normálním nebo i mírně podnormálním hodnotám teploty. Proto očekávané ochlazení zapůsobí jako výrazné, avšak půjde jen o snížení teploty na obvyklejší hodnoty pro současné období.

Hradec Králové, Vyšší Brod nebo Karviná s teplotou nad 23°C

Teplota vzduchu vystoupila ve čtvrtek 14. dubna 2022 nejvýše na stanici Hradec Králové – Svobodné Dvory a to na 23.9°C. Podobně teplo bylo v jihočeském Vyšším Brodě s teplotou 23.2°C. Velmi podobná teplota byla naměřena na stanicích Karviná (23.1°C), i Třebíč a Javorník (23.0°C). Teplota nad 20°C se vyskytla na četných místech naší republiky. Na druhé straně celonoční vyjasnění způsobilo intenzivnější radiační ochlazování a to zejména v údolích nebo mimo města. Nejnižší teplota byla změřena typicky v šumavských kotlinách. Teplota -4°C se vyskytla na Březníku i v Rokytské slati. Podobné hodnoty naměřilo i několik dalších okolních stanic.

Velmi teplé počasí pro současné období není typické, avšak krátkodobé přílivy velmi teplého vzduchu střídané naopak studenými vpády ano. Duben přináší značně proměnlivé, tzv. aprílové, počasí. A to se pojí právě s těmito výkyvy teploty vzduchu během kratší doby. V některých oblastech přesáhla odchylka teploty vzduchu i 10°C.

Již 13. dubna, ve středu, teplota ojediněle překročila 22°C. Téměř k 23°C se dostala v Dobřichovicích, podobně teplo zaznamenala Plzeň i Praha.

TIP: Informace o teplotě vzduchu v současnosti najdete nejen z pohledu ČR na naší stránce Aktuální teplota.

Teplota překročila 23°C. Odchylky teploty vzduchu na Světe dne 14.4.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na Světě a nadprůměrná střední Evropa dne 14.4.2022, zdroj: climatereanalyzer.org

O Velikonocích teplota kolem 10°C, ráno opět mráz

Jak vyplývá ze speciální sváteční předpovědi uvedené v článku Počasí na Velikonoce 2022, tak maxima teploty vzduchu od soboty do pondělí očekáváme i o více než 10°C nižší oproti čtvrtku. Maxima se očekávají kolem 10°C,na mnohých místech ani 10°C nedosáhnou. Oblačnosti nečekáme mnoho a srážky se objeví méně často, spíše v přeháňkách. Trvalejší srážky se předpokládají na horách, zejména na severu a východě území.

Doslova vrátit se nohama na zem, tak by bylo možné stručně popsat změnu teploty v současné době. Vracíme se k teplotě běžné pro začátek druhé poloviny dubna a to z až vysoce nadnormální teploty.

Chránit plodiny nebo kvetoucí stromy před mrazem bude opět nutné. Noc na sobotu ještě mrazivá nebude, očekávat nutno místy přízemní mráz. Od neděle do úterý ale teplota klesne na většině území do rána pod bod mrazu. Nejčastěji se očekává mezi 1 až -4°C. Místy slabě pod nulu teplota zamíří ještě ve středu. Místy předpokládáme vyjasnění a v takovém případě se dostane teplota o něco více pod bod mrazu.