Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na Silvestra až 15°C?

Hodnocení článku

Bude na Silvestra až 15°C? Předpovědi počasí ukazují již od Vánoc, že po krátkém mrazivém období i se silným nočním mrazem se oteplí. A to i dosti významně během tohoto týdne. Potvrzují i prognózy na začátku tohoto týdne, proto určitě můžeme potvrdit. Kolika stupňů ale teplota vzduchu dosáhne a proč nutno čekat takové teplo? Jde o specifika druhu proudění v tomto období roku. Jedná se tedy o typický průběh počasí při této situaci. V oblasti střední Evropy, kde naše země leží, se střetávají v zimním období studený až mrazivý vzduch se vzduchem teplejším. To je příčinou střídání počasí. Trvalejší výskyt jedné z těchto situací a to teplé varianty i studené až mrazivé není pro naše klima typický.

Citelné oteplení ve čtvrtek a v pátek a jeho příčiny, na Silvestra bude až 15°C

Na Silvestra až 15°C? Odchylky teploty vzduchu na 31.12.2021.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu od normálu k 31.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

První oteplení máme aktuálně, které se týká zejména jihozápadní a západní či postupně částečně střední části Čech. Na ostatním územím se projevuje zatím jen zmírněním mrazu a teplota příliš nad bod mrazu nevystoupí. Srážková činnost se ale odehrává ve formě deště, který je v případě mrazu nebo teploty na nule při zemi mrznoucí s tvorbou ledovky. Teplý vzduch totiž proniká nejprve zejména do vyšších výšek. Větší oteplení nastává a nastane v nejbližší době na jihozápadě Čech. Za okluzní frontou tam proniká od jihozápadu teplejší vzduch. Jeho příliv bude pokračovat ve středu, kdy kromě severu a východu Čech dojde k citelnějšímu oteplení. Teplota dosáhne 4 až 8°C, zatímco na SV/V/V území ČR včetně Čech ji lze čekat v těsné blízkosti nuly, tj. maximálně slabě nad bodem mrazu.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty.

Oteplení na jihozápadě vyvolá, jak popisujeme v článku Tání sněhu a déšť naplní koryta toků tání sněhové pokrývky. Vodní toky se rozkolísají, zatím jen ojediněle s dosažením 1.SPA. A to díky spíše nižším nebo i nízkým vodnostem a tedy zaplněnosti koryt toků. Hlavní oteplení nás ale čeká na přelomu roků, konec tohoto přinese teplotně nadprůměrné počasí a to vysoce. Dosáhne totiž až 14°C (obr. 1). Půjde o odchylku teploty od normálu, tak o skutečnou aktuální teplotu. Teplota vzduchu v maximech v pátek skutečně může dosáhnou 14-15°C. Přitom by se měla v tomto období tedy pohybovat kolem 0°C. Významné oteplení dorazí během čtvrtka a v noci na pátek.

Na Silvestra až 15°C. Synoptická situace - předpověď na 30.12.2021.

Obr. 2 Synoptická situace a její předpověď na 30.12.2021 – teplá fronta nad Moravou s postupem k východu až severovýchodu, zdroj: chmi.cz

Výrazný teplý sektor cyklony

Příčinou bude jak jinak než přechod teplé fronty, která je patrná nad naším územím právě ve čtvrtek odpoledne (obr. 2). Přinese další déšť s výrazným oteplením a to i na horách a včetně severovýchodní a východní části naší země. Následovat bude i přes protrhává oblačnosti za frontou avšak při čerstvém větru velmi teplá noc na pátek. Místy se udrží minima teploty i na 10°C. To je pro konec prosince nadnormální teplota se shodnými odchylkami jako pro páteční den.

Naše území se ocitne v teplém sektoru s intenzivním přílivem teplého vzduchu od jihozápadu. V teplém sektoru se oblačnost typicky krátce i protrhá a růst teploty ovlivní tedy i sluneční svit. O co znamená teplý sektor cyklony a jaké v něm čekat počasí píšeme v článku Teplý sektor tlakové níže a průběh počasí. Následně přejde studená fronta, na které můžeme čekat další srážky. Tato uzavře teplý sektor. Vypadá to, že se fronta začne také vlnit.

Podle předpovědi ale žádné zásadní ochlazení tato nepřinese. O víkendu, tedy na začátku roku, se teplota v maximech dostane ještě vysoko na tuto roční dobu. Předpokládejme 9-11°C nejčastěji, samozřejmě tepleji v sobotu. Většinou půjde o dešťové srážky, takže tání sněhu od vyšších poloh bude pokračovat. Zejména společně s rozložením a vydatností srážek dojde k postupnému upřesňování hydrologických prognóz. Zatím nutno počítat s tím, že během čtvrtka a v pátek dojde k rozkolísání vodních toků i na zbytku území ČR, zejména Čech a na Vysočině. Většinou se zpočátku bude jednat o vzestupy a ojediněle s dosažením SPA. O vývoji hydrologické situace a její prognóze budeme informovat.