Hydrologická situacePrognózy počasí

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků

Hodnocení článku

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků během tohoto týdne. Průtoky na vodních tocích se aktuálně pohybují většinou na hodnotách normálu nebo na spodních hranicích normálu. Místy jde o výskyt stavů lehce pod normálem pro toto období. V současné době po silném mrazu zejména na SV/V území ovlivňuje průtoky toků led v jejich korytech. Během tohoto týdne očekáváme ale oblevu a hodně převážně dešťových srážek. Vzdutí hladiny ovlivnilo uváděné hodnoty průtoku například na Úpě v profilu Horní Maršov, kde průtok skutečnosti opravdu neodpovídá. Průtoky toků se ale tento týden i významně skutečně zvýší a to v důsledku tání a současně velkého množství spadlých srážek kapalné formy. Tyto srážky tání urychlí, současně nutno počítat s čerstvým větrem. Ten urychlí tání v nejteplejším období i během nočních hodin. První vzestupy hladin toků se očekávají na jihozápadě a západě Čech. Tam se oteplí jako první a to už před polovinou týdne.

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků. Poměr vodností toků k normálu 27.12.2021.

Obr. 1 Tání sněhu a déšť naplní koryta toků. Poměr vodností toků ve vztahu k normálu let 1981-2010 k 27.12.2021, zdroj: chmi.cz

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků: V noci na středu první větší vzestupy hladin

První významné srážky společně s oteplením přijdou na jihozápad a západ Čech již v úterý. Oteplení se projeví hlavně večer a následně v noci na středu. Veškeré vodní toky tedy zaznamenají nárůst průtoků, resp. vodních stavů. V některých případech půjde o významný nárůst s výskytem povodňových stupňů. Toky ve vyšších polohách začnou reagovat o něco později. Další vzestupy hladin toků směrem k východu až severovýchodu regionu jihozápadní až střední části Čech můžeme čekat ve středu. To bude pokračovat oteplování a stále lze čekat srážkovou činnost v podobě deště. A déšť se objeví zatím pod 800-1000m n.m. Další oteplování můžeme očekávat právě následně během středy a v noci na čtvrtek. To už se sněžení vyskytne ve všech našich polohách.

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků. Hranice sněžení na 30.12.2021.

Obr. 2 Výška hranice sněžení na čtvrtek 30.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

TIP: Sledujte u nás hydrologickou situaci a také předpověď srážek.

Většina toků bude značně rozkolísaná a to po zbytek tohoto týdne. Nelze tedy přesně odhadnout, kde stav dosáhne povodňových hodnot a kdy přesně. Můžeme ale říci, že místy se povodňové stavy určitě objeví kdekoli zejména na jihozápadě Čech. Hydrologické předpovědi zatím sahají na 48 hodin dopředu, takže další vývoj vždy závisí na rozložení a intenzitě srážek. V tomto případě i na očekávaném tání sněhové pokrývky, zejména od středních poloh. V případě jižní a jihozápadní části Čech leží sněhová pokrývka i v nižších výškách po sobotním sněžení.

Zatím půjde o ojedinělé nižší SPA a to díky většinou nižším vodnostem a nezaplněnosti koryt toků. Další vývoj prezentujeme v následujících článcích a to podle potřeby s aktuálním stavem i předpovědí vývoje počasí a hydrologické situace. Jinde v republice nebudou vzestupy hladin toků zatím nijak významné nebo se neodehrají v dohledné době vůbec. Největší oteplení za doprovodu srážek nás čeká ve čtvrtek, další srážky mohou situaci ještě ovlivnit v noci na sobotu. Půjde ale o přechod studené fronty a cca od vyšších poloh by mělo začít opět sněžit.