Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na víkend ochlazení a poté oteplení

Hodnocení článku

Na víkend nás čeká ochlazení a poté opět oteplení. Typický průběh teploty a počasí v úvodu klimatologicky jarního období. Změny teploty nebudou nijak velké, ale střídání teplejších a chladnějších období očekáváme. Dnes teplota přesáhne 15°C a podobných hodnot by měla dosáhnout opět příští týden. Mezi tím nás čekají mírně chladnější dny s maximy teploty slabě nad 10°C a v ranních hodinách nelze místy vyloučit přízemní mráz. Samozřejmě bude důležitá oblačnost na obloze. Ta se zmenší v dalších dnech spíše krátce, proto by neměla výrazně pomáhat nočnímu ochlazování a zvyšovat pravděpodobnost výskytu přízemního mrazu. Při velké oblačnosti se teplota v nočních minimech udrží vysoko a to jen lehce pod 10°C.

Na víkend ochlazení, teplota ale v převaze nadprůměrná

Po dnešním teplém a ryze jarním dnu se čeká přechod studené fronty. Dnes se naše území nachází v teplém sektoru cyklony daleko nad severní Evropou, tedy mezi její teplou a studenou frontou. Studená fronta přinese během noci na zítřek vlhčí a studenější vzduch od západu. Víkend tak bude ve znamení nižší teploty, zejména pak neděle. Stále půjde převážně o nadprůměrnou teplotu, pouze krátce po ochlazení dojde k dosažení průměrných hodnot pro polovinu března. Příští týden by se mělo opět oteplit zhruba na dnešní maxima teploty s překročením 15°C.

Počasí na 17. týden 2023. Jarní přeháňková činnost. Na víkend ochlazení.

Maxima teploty od víkendu:

So 16.3.: 12 až 16°C, na JZ/Z 10°C

Ne 17.3.: 9 až 13°C

Po 18.3.: 10 až 14°C, na S/SV 8-9°C

Út 19.3.: 6 až 10°C

St 20.3.: 10 až 14°C

Aktuální pohled na očekávaná maxima teploty ukazuje další ochlazení v první polovině týdne, ale v jeho polovině zároveň opět oteplení. Teplota se tedy bude více střídat. Konkrétní hodnoty teploty jsou zatím na příští týden otázkou. Ale určitě lze říci, že dnes je zatím nejtepleji a podobně teplo lze čekat kromě západu ještě zítra. To ovšem už bude přecházet naše území studená fronta od západu a přinášet vedle zvětšené oblačnosti přeháňky nebo krátkodobý déšť. Přechod studené fronty se neprojeví tak, jako v zimním období. Také ne jako v letním období, ale projevy počasí budou míst spíše znaky typické pro teplou část roku. P5eci jen před frontou teplota vystoupí i na 18°C. Fronta bude mít užší pás oblačnosti a srážky se objeví krátce spíše v přeháňkách. Za frontou se rozšíří do centra Evropy opět tlaková výše od jihozápadu. Proto se také počasí za frontou rychle zlepší.