Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 12. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 12. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Studené proudění od severu způsobí typické březnové noční mrazy. Aneb i když bylo až 20°C a ve velmi teplé noci, neznamená to ještě definitivní začátek pravého jara. Studené počasí se očekává i v závěru týdne, kdy dojde k dalšímu vpádu studeného vzduchu. Mezi tím můžeme čekat krátce teplejší počasí a to po polovině týdne.

Týden: 18. až 24.3.2024

Předpověď

Počasí na 12. týden 2024. Slunečné počasí na počátku jara.

Méně oblačnosti a srážky ojediněle, ráno možnost vzniku mlh. Takové počasí čekejme po většinu pracovní části týdne. Studené počasí nás čeká v první polovině týdne, následně se oteplí. O víkendu však dorazí další studená fronta a vrátí studené proudění. Ta přinese hlavní srážky týdne, kterých ale celkově za týden méně než by v tomto období mělo. Noční mráz se očekává od pondělí do středy, mírnější bude zpočátku na jihozápadě kde se čeká více oblaků. Nejvýznamnější bude v úterý, kdy teplota klesne i mimo vyšší nadmořské výšky k -5 až -6°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 0 až -5°C, na JZ/Z 2°C a po polovině týdne přechodně 10 až 5°C.
  • Nejvyšší teplota: 7 až 12°C, během týdne krátce 16-17°C.
  • Odchylka teploty: Nadprůměrná.
  • Celkové srážky: 0 až 12mm, hory až 20mm, odchylka srážek: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Slábnoucí frontální systém v převažujícím vysokém tlak vzduchu ovlivní zejména jihozápadní a západní část republiky zpočátku týdne. poté se prosadí vliv tlakové výše v přílivu studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Po polovině týdne ovlivní naše území systémy front v teplejším západním až jihozápadním proudění. Za studenou frontou k nám pronikne o víkendu opět studený vzduch.

Závěr: Počasí na 12. týden 2024

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty v různých výškách dle různých modelů, ať vás nepřekvapí noční mráz. Informace o počasí včetně sledování map numerických modelů najdete na webu wetteronline.de.

V týdnu nás čeká typická proměnlivost počasí. V tomto období dochází typicky k přílivům teplejšího vzduchu a vpádům toho studeného. Ty budou v první polovině týdne velkým negativem pro rozkvetlé stromy a obecně vegetaci. To bývá v tomto období, kdy dochází ke střídání těchto rozdílných cirkulací z pohledu naší zeměpisné polohy velmi výrazně.