Prognózy počasíTýdenní výhledy

Po polovině týdne sněžení v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Prognóza ukazuje, že nás čeká po polovině týdne sněžení v nížinách. A podle aktuálních odhadů vývoje teploty se utvoří i v těchto polohách sněhová pokrývka. Sníh by měl vydržet po zbytek týdne. Tam se očekává spíše mrazivé počasí, při vyjasnění na konci týdne za předpokladu sněhové pokrývky i silnější mráz včetně nížin. Na počátku týdne přetrvá mírně teplejší počasí, které očekáváme také vlhké a první den velmi větrné. Další studená fronta, jejíž přechod se očekává na začátku druhé půlky týdne, by měla být významná. Za ní zesílí příliv studeného vzduchu do střední Evropy.

Týden 17. až 23.1.2022

Předpověď

Na horách připadnou desítky centimetrů sněhu. Jakým předpovědím dnes věřit? Zimní Vánoce v USA. Po polovině týdne sněžení v nížinách. Zasněžený keř.

Hodně oblačnosti srážek v pondělí, včetně silného větru s nárazy, vystřídá v polovině týdne opět méně oblaků a místy mlhy či nízká oblačnost. Aby ve druhé polovině týdne mohla nastat další změna počasí a to k zimnímu charakteru včetně nížin. Srážek spadne poměrně hodně i na další studené frontě. Samozřejmě očekávejme rozdíly mezi horami a nížinami. I přesto by se měla v nížinách sněhová pokrývka vytvořit. Na horách současná spíše slabší naroste. Zimní projevy počasí tedy očekávejme a dejme na ty nebezpečné pozor. Po delší době půjde o sníh v nížinách, zpočátku musíme počítat i se vznikem náledí. Detailní informace přinesou další naše předpovědní články konkretizující vývoj počasí v rámci několika málo dnů a popisující danou očekávanou situaci.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -4°C, během druhé poloviny týdne -2 až -7°C a při vyjasnění na sněhu -12°C.
  • Nejvyšší teplota: 0 až 6°C, ve druhé polovině týdne -4 až 2°C.
  • Průměrná teplota: -3 až 1°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 320mm/cm, hory na návětří až 45cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Po polovině týdne sněžení i v nížinách

Přes naše území přejde v pondělí studená fronta. Od západu postoupí do centrální Evropy mohutnější tlaková výše, která přejde k východu. Ve druhé polovině týdne přejde další, významnější, studená fronta. Za tou k nám začne pronikat od severu studený, zpočátku vlhčí vzduch. Proudění by mělo přetrvat po zbytek týdne.

Ráz počasí očekáváme od vyšších poloh zimní s akumulací sněhu, žádné zásadní oteplení nenastane. Srážky i teplota se očekávají v týdnu celkově průměrné a bez větších odchylek. Jen u srážek čekejme rozdíly mezi horami a nížinami. I v nížinách vznikne během druhé poloviny týdne sněhová pokrývka. Tento vývoj lze v tomto období označit za běžný, odpovídající teplotně i srážkově normálu a určitě z hlediska hydrologie a z pohledu přírody za pozitivní. Jak se prognóza mění a jaký čekat vývoj teploty sledujte na naší stránce Předpověď teploty. Další mapy numerických modelů nabízí například server Wetter3.de.