Týden horka téměř bez srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Pakliže máte další týden dovolenou a současně máte rádi horké a slunné počasí, jde o správnou volbu. Čeká nás totiž týden horka téměř bez srážek. Změna počasí přijde pravděpodobně na konci týdne. Do té doby lze čekat převážně slunečné anticyklonální typicky letní počasí s přílivem tropického vzduchu. Maxima teploty přesáhnou hodnotu pro vysokou teplotu. Překročí 32°C a krátce i 35°C. Kdy se dostaví změna a jak proběhne je zatím otázkou. Současné předpoklady hovoří o ochlazení během víkendu. Je zde též soulad s dlouhodobým výhledem, který slibuje přelom července a srpna chladnější.

Týden 18. až 24.7.2022

Předpověď

Málo oblačnosti a od úterý každý den teplota i více nad 30°C, v noci v minimech často i nad 20°C. Takové pravé tropické počasí nás čeká. To již lze potvrdit, což nelze říci o tom, jak dlouho přesně toto počasí potrvá. Zatím modely předpokládají, že do soboty. Během víkendu se dostaví ochlazení. Avšak tento předpoklad berte z hlediska této stručné přehledové předpovědi zatím jako odhad.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, od poloviny týdne 21 až 16°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 31°C, od úterý 31 až 36°C, na JV 38°C
  • Průměrná teplota: 20 až 24°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 110mm, na jihu místy 20mm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu určí počasí ve střední Evropě. Svým středem ovlivní naše území kolem poloviny týdne. Okolo tohoto útvaru k nám pronikne velmi teplý až tropický vzduch. Tento příliv ukončí přechod studené front pravděpodobně v závěru týdne. Následně se vrátí chladnější západní proudění.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď teploty na naší stránce.

Nutno očekávat vlivem postupně velmi vysoké teploty a absence srážek vysoký výpar. Hydrologická situace se během období ve všech parametrech zhorší, očekává se zvýšené riziko vzniku požárů postupně na četnějších místech. Dále přibývání nízkých průtoků v profilech vodních toků. Několikadenní vlna vedra s maximem teploty vzduchu nad 35°C může mít negativní vliv na zdraví, zejména u starších občanů, dští nebo nemocných lidí. Nutno dodržovat základní opatření pro zmírnění důsledků vysoké teploty.

TIP: Více informací o extrémech najdete na naší stránce Nebezpečné jevy.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality