Prognózy počasíTýdenní výhledy

Týden horka téměř bez srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Pakliže máte další týden dovolenou a současně máte rádi horké a slunné počasí, jde o správnou volbu. Čeká nás totiž týden horka téměř bez srážek. Změna počasí přijde pravděpodobně na konci týdne. Do té doby lze čekat převážně slunečné anticyklonální typicky letní počasí s přílivem tropického vzduchu. Maxima teploty přesáhnou hodnotu pro vysokou teplotu. Překročí 32°C a krátce i 35°C. Kdy se dostaví změna a jak proběhne je zatím otázkou. Současné předpoklady hovoří o ochlazení během víkendu. Je zde též soulad s dlouhodobým výhledem, který slibuje přelom července a srpna chladnější.

Vertikální profil teploty vzduchu v atmosféře. Vzduchové hmoty. Týden horka téměř bez srážek. Slunečné počasí, sucho a zrající obilné pole.

Týden horka téměř beze srážek, typické letní anticyklonální počasí.

Týden 18. až 24.7.2022

Předpověď

Málo oblačnosti a od úterý každý den teplota i více nad 30°C, v noci v minimech často i nad 20°C. Takové pravé tropické počasí nás čeká. To již lze potvrdit, což nelze říci o tom, jak dlouho přesně toto počasí potrvá. Zatím modely předpokládají, že do soboty. Očekávat nutno tedy opět týden horka téměř beze srážek. Během víkendu se dostaví ochlazení. Avšak tento předpoklad berte z hlediska této stručné přehledové předpovědi zatím jako odhad.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, od poloviny týdne 21 až 16°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 31°C, od úterý 31 až 36°C, na JV 38°C
  • Průměrná teplota: 20 až 24°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 110mm, na jihu místy 20mm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Týden horka téměř beze srážek

Vysoký tlak vzduchu určí počasí ve střední Evropě. Svým středem ovlivní naše území kolem poloviny týdne. Okolo tohoto útvaru k nám pronikne velmi teplý až tropický vzduch. Tento příliv ukončí přechod studené front pravděpodobně v závěru týdne. Následně se vrátí chladnější západní proudění.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď teploty na naší stránce.

Nutno očekávat vlivem postupně velmi vysoké teploty a absence srážek vysoký výpar. Hydrologická situace se během období ve všech parametrech zhorší, očekává se zvýšené riziko vzniku požárů postupně na četnějších místech. Dále přibývání nízkých průtoků v profilech vodních toků. Několikadenní vlna vedra s maximem teploty vzduchu nad 35°C může mít negativní vliv na zdraví, zejména u starších občanů, dští nebo nemocných lidí. Nutno dodržovat základní opatření pro zmírnění důsledků vysoké teploty.

TIP: Více informací o extrémech najdete na naší stránce Nebezpečné jevy.