Nejvýznamnější bouřky dnes

Hodnocení článku

Nejvýznamnější bouřky dnes opět zasáhnou podobná místa jako v minulých dnech. A očekáváme, že budou nejčetnější a asi nejsilnější z celého týdne. Bouřková činnost přešla vedle pondělního večera a noci na úterý také včera pozdě večer a v noci na dnešek. Už v těchto bouřkách spadlo lokálně i 50mm srážek. Dnes některé modely ukazují, že by se mohlo jednat o shodné úhrny a v případě výskytu více bouřek v dané lokalitě půjde i o vyšší srážkový úhrn. Přitom za krátký čas spadne i několik desítek milimetrů srážek. To rozvodní některé toky zejména na jihu a jihozápadě Čech. Bouřková činnost se objeví opět hlavně později večer a v noci na zítřek. Prudké srážky zasáhnou oblast v pásu jih až sever Čech. Tam spadne v úhrnů nejvíce srážek do noci na sobotu, kdy bouřková činnost na nějaký čas ustane.

Nejvýznamnější bouřky dnes. Akumulace srážek za 24h do 30.6.2022 8h.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 30.6.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Lokálně může spadnout souhrnně i 100mm srážek

Jedna bouřková epizoda střídá druhou, přes ČR přechází velmi zvolna k východu zvlněná studená fronta. Každý den se tvoří poměrně významné bouřky a to srážkově, ale i na lokální nárazy větru nebo výskyt krup. Přívalové srážky jsou v těchto bouřkách časté, pokud zasáhne jednu lokalitu několik bouřek s výskytem přívalových srážek, celkový úhrn za několik dnů může být opravdu vysoký. Opět hrozí přívalové povodně, vzhledem k nasycení daných oblastí předchozími významnými srážkami se mohou menší toky rozvodnit na 2.SPA a ojediněle i 3.SPA. Samozřejmě velmi krátkodobě.

Dnes pozdě večer a v noci projde bouřkový pás od jihozápadu až jihu opět směrem k severu. Prudké srážky přinesou za krátký čas vysoké srážkové úhrny. Do čtvrtečního rána, kdy bouřková činnost ustane, spadne i kolem 30mm, místy však i více a ojediněle přes 60mm. Opět nejsou vyloučeny kroupy  bouřky doprovodí též silné nárazy větru. Nutno učinit vhodná opatření a pokud možno nezůstávat v době rizika výskytu silných bouří ve volné přírodě. Bouřky zasáhnou dnes a v noci na zítřek celé Čechy, částečně i Vysočinu. Dále by zatím doputovat neměly. Jak zmiňujeme výše, důvodem je pomalý posun atmosférické fronty, která i dnes zůstává stále nad Čechami (obr. 2).

Nejvýznamnější bouřky dnes. Synoptická situace na 29.6.2022.

Obr. 2 Synoptická situace v Evropě na 29.6.2022 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Na Moravě místy výrazné sucho a vysoká teplota

Zvlněná studená fronta typicky rozdělila počasí v ČR, tedy na poměrně malém území. Na Moravu a do Slezska se fronta ještě nedostala a jen tak nedostane. Tam spadnou nějaké srážky spíše až ke konci pracovní části týdne. Proto tam teplota přesahuje 30°C, dnes a zítra tam dosáhne i 34°C, ojediněle více. V souvislosti s tímto počasím tam převládá a prohlubuje se sucho, platí zvýšení riziko vzniku požárů. Pozor tedy zde oproti Čechám na manipulaci s otevřeným ohněm a dalšími zdroji ohně ve volné přírodě. Určité zlepšení přinese přechod fronty v pátek, avšak srážek ve východní části Moravy bohužel nespadne mnoho.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality