Předpověď bouřekPrognózy počasí

Nejvýznamnější bouřky dnes

Hodnocení článku

Nejvýznamnější bouřky dnes opět zasáhnou podobná místa jako v minulých dnech. A očekáváme, že budou nejčetnější a asi nejsilnější z celého týdne. Bouřková činnost přešla vedle pondělního večera a noci na úterý také včera pozdě večer a v noci na dnešek. Už v těchto bouřkách spadlo lokálně i 50mm srážek. Dnes některé modely ukazují, že by se mohlo jednat o shodné úhrny a v případě výskytu více bouřek v dané lokalitě půjde i o vyšší srážkový úhrn. Přitom za krátký čas spadne i několik desítek milimetrů srážek. To rozvodní některé toky zejména na jihu a jihozápadě Čech. Bouřková činnost se objeví opět hlavně později večer a v noci na zítřek. Prudké srážky zasáhnou oblast v pásu jih až sever Čech. Tam spadne v úhrnů nejvíce srážek do noci na sobotu, kdy bouřková činnost na nějaký čas ustane.

Nejvýznamnější bouřky dnes. Akumulace srážek za 24h do 30.6.2022 8h.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 30.6.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Lokálně může spadnout souhrnně i 100mm srážek

Jedna bouřková epizoda střídá druhou, přes ČR přechází velmi zvolna k východu zvlněná studená fronta. Každý den se tvoří poměrně významné bouřky a to srážkově, ale i na lokální nárazy větru nebo výskyt krup. Přívalové srážky jsou v těchto bouřkách časté, pokud zasáhne jednu lokalitu několik bouřek s výskytem přívalových srážek, celkový úhrn za několik dnů může být opravdu vysoký. Opět hrozí přívalové povodně, vzhledem k nasycení daných oblastí předchozími významnými srážkami se mohou menší toky rozvodnit na 2.SPA a ojediněle i 3.SPA. Samozřejmě velmi krátkodobě.

Dnes pozdě večer a v noci projde bouřkový pás od jihozápadu až jihu opět směrem k severu. Prudké srážky přinesou za krátký čas vysoké srážkové úhrny. Do čtvrtečního rána, kdy bouřková činnost ustane, spadne i kolem 30mm, místy však i více a ojediněle přes 60mm. Opět nejsou vyloučeny kroupy  bouřky doprovodí též silné nárazy větru. Nutno učinit vhodná opatření a pokud možno nezůstávat v době rizika výskytu silných bouří ve volné přírodě. Bouřky zasáhnou dnes a v noci na zítřek celé Čechy, částečně i Vysočinu. Dále by zatím doputovat neměly. Jak zmiňujeme výše, důvodem je pomalý posun atmosférické fronty, která i dnes zůstává stále nad Čechami (obr. 2).

Nejvýznamnější bouřky dnes. Synoptická situace na 29.6.2022.

Obr. 2 Synoptická situace v Evropě na 29.6.2022 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Na Moravě místy výrazné sucho a vysoká teplota

Zvlněná studená fronta typicky rozdělila počasí v ČR, tedy na poměrně malém území. Na Moravu a do Slezska se fronta ještě nedostala a jen tak nedostane. Tam spadnou nějaké srážky spíše až ke konci pracovní části týdne. Proto tam teplota přesahuje 30°C, dnes a zítra tam dosáhne i 34°C, ojediněle více. V souvislosti s tímto počasím tam převládá a prohlubuje se sucho, platí zvýšení riziko vzniku požárů. Pozor tedy zde oproti Čechám na manipulaci s otevřeným ohněm a dalšími zdroji ohně ve volné přírodě. Určité zlepšení přinese přechod fronty v pátek, avšak srážek ve východní části Moravy bohužel nespadne mnoho.