Předpověď teplotyPrognózy počasí

Noční mráz během týdne skončí

Hodnocení článku

Noční mráz během týdne skončí, aneb taková zima jako v prvních dnech tohoto týdne zatím nebude. Kdo nemusí studené počasí, může si tedy oddychnout. V nejbližších dnech ovšem musíme studené počasí ještě strpět. Čekají nás dosti studené noci nejen s mrazem v přízemní vrstvě. Samozřejmě velmi bude záležet na množství oblačnosti. Jasné počasí by mohlo být hlavně v noci na středu, ale … Frontální oblačnost v noci na středu očekávat nelze, nicméně bude docházet častěji než dnes a zítra ke tvorbě mlh a také nízké oblačnosti. Tyto od mrazu tzv. ochrání. Zmírní totiž radiační ochlazování povrchu a tím vzduchu. Více oblačnosti a teplejší proudění po polovině týdne již způsobí teplejší noci a také dny. Ještě takto studené počasí trvale tedy nečekejme, noční mráz skončí.

Z nadprůměru pod průměrem, ale noční mráz skončí po polovině týdne

Vysoce nadprůměrná byl teplota téměř stabilně až do minulého pátku. Poté došlo k citelnému ochlazení (více článek O víkendu z léta do zimy) a teplota klesla i více pod dlouhodobý normál pro polovinu října. Současné dny se teplota pohybuje až 7°C pod dlouhodobým normálem, který v těchto dnech z pohledu teploty vzduchu v 850hPa činí 4-5°C. Teplota ve výšce se pohybuje kolem -3°C. Po polovině týdne se ale zvýší opět nad dlouhodobý normál, počasí by se tedy mělo změnit opět na teplejší. Hodně oblačnosti, které se očekává v oblasti cyklony právě po polovině týdne též zmírní ochlazování během nocí.

Očekávaná minima teploty vzduchu na další dny:

Út 17.10.: 3 až -2°C

St 18.10.: 2 až -3°C

Čt 19.10.: 7 až 3°C

Pá 20.10.: 10 až 6°C

Z uvedeného přehledu očekávaných minim teploty plyne, že noční mráz skončí hned po polovině týdne ve čtvrtek po nejstudenější noci na středu. Ve čtvrtek k nám již pronikne plně teplejší vzduch a na obloze více přibude i hustších oblaků.

Závěr týden nejistý, bude zima nebo teplo?

Na otázku zda nás čeká vyšší nebo opět nižší teplota v posledních dnech tohoto týdne, hlavně tedy o víkendových dnech, nelze přesně odpovědět. Numerické modely vykazují velkou nejistotu a jednotlivé varianty vývoje se značně rozcházejí. Očekává se cyklonální vliv s přechodem systémů front. Proto vykazují numerické předpovědi velké nejistoty, jaké bude na daném území rozložení srážek a také s frontami a obecně počasím související teplotní pole. Uplatní se teplejší nebo studenější varianta vývoje počasí? Jako příklad nejistoty dva včerejší výstupy modelu GFS. Každopádně noční mráz skončí, předpokládá se minimálně velká oblačnost a rychlejší vítr.

Noční mráz během týdne skončí. Maxima teploty na 21.10.2023, dle výstupu modelu GFS z 15.10.2023 06 UTC. Maxima teploty na 21.10.2023, dle výstupu modelu GFS z 15.10.2023 12 UTC.

Obr. 1 Maxima teploty na 21.10.2023 dle výstupu modelu GFS z 15.10.2023 06 UTC (a/vlevo) a dle výstupu modelu GFS z 15.10.2023 12 UTC (b/vpravo), zdroj: wetterzentrale.de