O víkendu bylo přes 26°C

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno, tak víkend přinesl do ČR babí léto. Počasí bylo převážně slunečné až polojasné a velmi teplé. Maxima teploty přesahovala významně 20°C a místy dosahovala 25°C. O víkendu bylo přes 26°C, co se týče nejvyšší teploty. Tu změřila stanice Neumětely na Berounsku v neděli. Teplota tam dosáhla 26.4°C. toto počasí lze označit na poslední dny září za velmi teplé. Také teplota ojediněle pokořila dosavadní teplotní rekordy a to již v sobotu. Mírné ochlazení zaznamenáváme nyní, na začátku týdne. V posledních dnech září a na začátku října můžeme čekat ale stále spíše teplejší počasí. Takto velmi teplé a to letní už ale nebude. I když například zítra nebude teplota od letní hodnoty příliš daleko.

Nejtepleji bylo na Berounsku, Jičínsku či na jihu Moravy

V sobotu bylo nejtepleji na jihu Moravy, kde teplota vystoupila na 25.5°C. Konkrétně šlo o stanice Brno-Žabovřesky a Dyjákovice. Pokoření rekordu hlásily stanice Dukovany a Troubsko. V neděli teplota přesáhla slabě i 26°C, nejvyšší teplotu změřila stanice Neumětely, jak uvádíme již v úvodním odstavci článku. Dále bylo velmi teplo na Jičínsku, v Jičíně 25.8°C a stejně i jihozápadně od Prahy v Dobřichovicích. Jihomoravská Strážnice změřila 25.3°C, též letní den. A Rudolec na Příbramsku měl o 0.1°C méně. Velmi teplé počasí je způsobeno přesunem tlakové výše během víkendu přes střední Evropu k severovýchodu. Po její zadní straně k nám nyní proniká teplý vzduch od východu. Při takto významném přílivu teplého vzduchu dochází právě k výskytu situace letního počasí i takto na konci září. A v tomto období takovému počasí, které splňuje i další znaky (viz níže), říkáme babí léto. To provází i ve vzduchu se vznášející pavučiny.

O víkendu bylo přes 26°C. Maxima teploty 26.9.2021.

Obr. 1 Maximální teplota v ČR dnes 26.9.2021 s vypsanými stanicemi, které dosáhly teploty pro letní den, zdroj: chmi.cz

V neděli bylo nejtepleji na podobných místech, teplota vystoupila ještě o něco málo výše. Opět byly pokořeny některé teplotní rekord.

Nejvyšší teplota 26.9.2021:

26.7°C Neumětely

26.6°C Dobřichovice

25.4°C Strážnice

25.3°C Tuhaň

V údolích mrzlo

Ideální podmínky pro pokles teploty vzduchu i pod bod mrazu panovaly v horských údolích. Ale i v nížinách nebylo brzo ráno nijak teplo. Intenzivní radiační ochlazování způsobilo pokles teploty nejčastěji na 14 až 9°C. Přes den se poté významně oteplilo, takže byly zaznamenány i vyšší výchylky teploty vzduchu během dne. V některých případech se vytvořily i brzké ranní mlhy. To jsou totiž další znaky babího léta u nás. Nejnižší teplotu v neděli ráno změřila stanice Rokytská slať a to -1.2°C, o něco menší mráz tam byl v sobotu. Na nedalekém Březníku bylo -0.4°C, v sobotu velmi těsně nad bodem mrazu.

Teplejší počasí ještě vydrží, noci budou spíše chladné

V noci a ráno je třeba čekat převážně chladné počasí. Pokud bude více oblaků na obloze, tak můžeme čekat mírně tepleji. Ale pokud se uplatní celonoční vyjasnění, teplota klesne i více pod 10°C. Přes den lze čekat ale ještě příjemné teplé počasí, vyplývá to z našeho přehledu na týden z neděle. I zítra můžeme čekat až 23-24°C, během středy přijde změna. Ale poté modely značí opět krátce teplotu alespoň do 20°C. Teplo můžeme čekat v rámci dne ale krátce. Od večera do rána bude spíše chladno a místy se objeví při absenci jiné oblačnosti mlhy.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality