Extrémy teplotyHistorie počasí

O víkendu bylo přes 26°C

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno, tak víkend přinesl do ČR babí léto. Počasí bylo převážně slunečné až polojasné a velmi teplé. Maxima teploty přesahovala významně 20°C a místy dosahovala 25°C. O víkendu bylo přes 26°C, co se týče nejvyšší teploty. Tu změřila stanice Neumětely na Berounsku v neděli. Teplota tam dosáhla 26.4°C. toto počasí lze označit na poslední dny září za velmi teplé. Také teplota ojediněle pokořila dosavadní teplotní rekordy a to již v sobotu. Mírné ochlazení zaznamenáváme nyní, na začátku týdne. V posledních dnech září a na začátku října můžeme čekat ale stále spíše teplejší počasí. Takto velmi teplé a to letní už ale nebude. I když například zítra nebude teplota od letní hodnoty příliš daleko.

O víkendu bylo přes 26°C: Nejtepleji na Berounsku, Jičínsku či na jihu Moravy

V sobotu bylo nejtepleji na jihu Moravy, kde teplota vystoupila na 25.5°C. Konkrétně šlo o stanice Brno-Žabovřesky a Dyjákovice. Pokoření rekordu hlásily stanice Dukovany a Troubsko. V neděli teplota přesáhla slabě i 26°C, nejvyšší teplotu změřila stanice Neumětely, jak uvádíme již v úvodním odstavci článku. Dále bylo velmi teplo na Jičínsku, v Jičíně 25.8°C a stejně i jihozápadně od Prahy v Dobřichovicích. Jihomoravská Strážnice změřila 25.3°C, též letní den. A Rudolec na Příbramsku měl o 0.1°C méně. Velmi teplé počasí je způsobeno přesunem tlakové výše během víkendu přes střední Evropu k severovýchodu. Po její zadní straně k nám nyní proniká teplý vzduch od východu. Při takto významném přílivu teplého vzduchu dochází právě k výskytu situace letního počasí i takto na konci září. A v tomto období takovému počasí, které splňuje i další znaky (viz níže), říkáme babí léto. To provází i ve vzduchu se vznášející pavučiny.

O víkendu bylo přes 26°C. Maxima teploty 26.9.2021.

Obr. 1 Maximální teplota v ČR dnes 26.9.2021 s vypsanými stanicemi, které dosáhly teploty pro letní den, zdroj: chmi.cz

O víkendu bylo přes 26°C, konkrétně v neděli bylo nejtepleji na podobných místech jako v sobotu, teplota vystoupila ještě o něco málo výše. Opět byly pokořeny některé teplotní rekordy.

Nejvyšší teplota 26.9.2021:

26.7°C Neumětely

26.6°C Dobřichovice

25.4°C Strážnice

25.3°C Tuhaň

V údolích mrzlo

Ideální podmínky pro pokles teploty vzduchu i pod bod mrazu panovaly v horských údolích. Ale i v nížinách nebylo brzo ráno nijak teplo. Intenzivní radiační ochlazování způsobilo pokles teploty nejčastěji na 14 až 9°C. Přes den se poté významně oteplilo, takže byly zaznamenány i vyšší výchylky teploty vzduchu během dne. V některých případech se vytvořily i brzké ranní mlhy. To jsou totiž další znaky babího léta u nás. Nejnižší teplotu v neděli ráno změřila stanice Rokytská slať a to -1.2°C, o něco menší mráz tam byl v sobotu. Na nedalekém Březníku bylo -0.4°C, v sobotu velmi těsně nad bodem mrazu.

Teplejší počasí ještě vydrží, noci budou spíše chladné

V noci a ráno je třeba čekat převážně chladné počasí. Pokud bude více oblaků na obloze, tak můžeme čekat mírně tepleji. Ale pokud se uplatní celonoční vyjasnění, teplota klesne i více pod 10°C. Přes den lze čekat ale ještě příjemné teplé počasí, vyplývá to z našeho přehledu na týden z neděle. I zítra můžeme čekat až 23-24°C, během středy přijde změna. Ale poté modely značí opět krátce teplotu alespoň do 20°C. Teplo můžeme čekat v rámci dne ale krátce. Od večera do rána bude spíše chladno a místy se objeví při absenci jiné oblačnosti mlhy.