Prognózy počasíTýdenní výhledy

Tepleji i na přelomu měsíců

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Bude spíše tepleji i na přelomu měsíců. Ochlazení se dostaví zejména v polovině týdne. Počasí nebude již tak teplé, ale studené počasí zatím nevydrží nijak dlouho. Ukazují to nejnovější střednědobé prognózy. Též srážek je třeba čekat stále spíše méně. Za vhodných podmínek, kdy dojde k vyjasnění, vzniknou během noci vždy místní mlhy. Ty mohou již přetrvat případně i celé dopoledne. Noci jsou delší a vzhledem k období je třeba čekat také chladnější noci. Teplota klesne během týdne pod 10°C, při déle zmenšené oblačnosti i k 5°C.

Týden 27.9. až 3.10.2021

Předpověď

Více oblačnosti převládne zejména na frontách v pondělí a poté kolem poloviny týdne. Jinak bude oblaků méně, avšak zcela slunečno nijak stabilně čekat též nelze. Projeví se také aktuální období se vznikem místních mlh. Ty již nemusí být jen brzkou ranní záležitostí. Teplota v noci se řídí zejména v tomto období množstvím oblačnosti. Takže nás čekají střídavě chladnější a mírně teplejší noci. Chladnější se objeví pravděpodobně po polovině týdne, v jeho závěru se opět mírně oteplí. Pronikne k nám teplejší vzduch a také přibude oblačnosti.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, po polovině týdne 10 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 18 až 24°C, po polovině týdne 14 až 20°C
  • Průměrná teplota: 12 až 15°C, odchylka období: nadprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, na Z kolem 30mm, odchylka období: podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Na počátku týdne ovlivní v přílivu teplého vzduchu naše počasí brázda nízkého tlaku vzduchu. Kolem poloviny týdne přejde od západu naše území zvlněná studená fronta. Za tou k nám pronikne vlhčí a chladnější vzduch od západu. V dalších dnech můžeme očekávat opět vliv vyššího tlaku vzduchu s přílivem o něco teplejšího vzduchu.

Spíše sušší počasí, avšak již ne tak suché jako v předchozím týdnu, nás provede i přelomem měsíců září a října. Počasí bude teplejší, po polovině týdne se teplota sníží. V závěru týdne můžeme ale očekávat opět oteplení, noci budou ale spíše studenější. Vzhledem k období by se neměla i při nedostatečných srážkách hydrologická situace nijak významně zhoršovat. Půdní vláha, nasycení území i hladiny podzemních vod ale zvolna klesat budou. hladiny podzemních vod budou místy případně i setrvalé. Hydrologickou situaci sledujte na naší stránce. Vývoj střednědobé předpovědi v podobě modelových map například na weatheronline.cz.