Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu přijdou srážky

Hodnocení článku

O víkendu přijdou hlavní srážky tohoto týdne. Nepočítaje místní slabé přeháňky, budou to jediné srážky týdne. Slunečné a až letní počasí, které panovalo na počátku týdne se změní. Již během pátku bude přibývat oblačnosti a postupně se budou objevovat srážky. Převládnou přeháňky či také bouřky, zejména zpočátku při vyšší teplotě vzduchu. Příčinou bude přechod studené fronty, která ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. Dojde k avizovanému mírnému ochlazení.

Srážky nebudou vydatné, ani trvalé a proto se suchem nepomohou

Nepůjde o plošné a trvalejší srážky jako tomu bylo v pondělí 11. května. V oblasti studené fronty, tedy zejména před jejím přechodem a při jejím přechodu, půjde nyní spíše o přeháňky či bouřky. Srážkové úhrny by navíc neměly být jinak vysoké. Globální model slibuje do nedělního večera spíše 8 až 15mm, velmi lokálně to bude ale pravděpodobně i více v případě bouřek. Od pátku je ale třeba počítat s oblačným počasím a s častějším výskytem srážkové činnosti. Ubývat oblačnosti by mělo až během neděle. Zatím ovšem nikoli zcela do vyjasnění.

Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny do 24.5.2020 23 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Po přechodu fronty se mírně ochladí, nikoli zásadně. Letní počasí se opět změní na jarní. Během víkendu tak budou maxima teploty vystupovat spíše do 19-20°C, podobně jako tomu je nyní po přechodu slabé studené fronty. Následující studená fronta nebude tedy také nijak výrazná, avšak přinese více srážek.

K zažehnání sucha by muselo být trvale vlhko bez vysoké teploty

Tyto jednorázové srážkové epizody, byť jsou i dosti významné, sucho nezažehnají a ani příliš nezmírní. Přidají vláhu do půdní vrstvy, ale zejména hydrologické sucho v delším období nijak neovlivní. Průtoky vodních toků se maximálně krátce zlepší vlivem většího odtoku ze spadlých srážek. Voda ovšem rychle odteče toky a průtoky se vrátí na hodnoty před výskytem srážkové epizody. Pokud nebude počasí dlouhodobě vlhké s průběžným výskytem srážek, bude sucho v letošním létě opět velkým problémem. Srážky by měly být plošnější, trvalejší a mírné. Teplota by nejlépe neměla dosahovat nijak vysokých hodnot.

Za takového předpokladu by se začalo sucho zmírňovat. Základem jsou průběžné srážky a tedy v jednotlivých týdnech více srážkových než suchých dnů. Kombinace s vysokou teplotou vzduchu umocňující výpar situaci sucha umocňuje. Bohužel takový průběh mají v poslední době u nás nejen léta, ale i jara. Jaká je pravděpodobnost, že to bude letos v létě jinak? Na tuto otázku lze zatím jen diskutovat a polemizovat. Žádná předpověď, byť se o ni někteří pravidelně snaží, nám neřekne jaké bude celé léto. V klimatologii tedy období od června do srpna.

A jaká je vyhlídka do dalších dnů – aktuální ensemble modelu GFS:

Obr. 2 Ensemble modelu GFS na další dny – obrázek se aktualizuje ze serveru (4 krát denně), zdroj: wetterzentrale.de

Jak názorně ukazuje graf, srážková činnost kolem 23. a 24. května bude jediná hlavní. Poté následuje dlouhá pauza a nějaké srážky model slibuje od 29. května, ale zdaleka ne tak výrazné jako tento víkend. Teplota bude kolísat a následně se bude držet lehce nad dlouhodobým normálem.