O víkendu přijdou srážky

Hodnocení článku

O víkendu přijdou hlavní srážky tohoto týdne. Nepočítaje místní slabé přeháňky, budou to jediné srážky týdne. Slunečné a až letní počasí, které panovalo na počátku týdne se změní. Již během pátku bude přibývat oblačnosti a postupně se budou objevovat srážky. Převládnou přeháňky či také bouřky, zejména zpočátku při vyšší teplotě vzduchu. Příčinou bude přechod studené fronty, která ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. Dojde k avizovanému mírnému ochlazení.

Srážky nebudou vydatné, ani trvalé a proto se suchem nepomohou

Nepůjde o plošné a trvalejší srážky jako tomu bylo v pondělí 11. května. V oblasti studené fronty, tedy zejména před jejím přechodem a při jejím přechodu, půjde nyní spíše o přeháňky či bouřky. Srážkové úhrny by navíc neměly být jinak vysoké. Globální model slibuje do nedělního večera spíše 8 až 15mm, velmi lokálně to bude ale pravděpodobně i více v případě bouřek. Od pátku je ale třeba počítat s oblačným počasím a s častějším výskytem srážkové činnosti. Ubývat oblačnosti by mělo až během neděle. Zatím ovšem nikoli zcela do vyjasnění.

Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny do 24.5.2020 23 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Po přechodu fronty se mírně ochladí, nikoli zásadně. Letní počasí se opět změní na jarní. Během víkendu tak budou maxima teploty vystupovat spíše do 19-20°C, podobně jako tomu je nyní po přechodu slabé studené fronty. Následující studená fronta nebude tedy také nijak výrazná, avšak přinese více srážek.

K zažehnání sucha by muselo být trvale vlhko bez vysoké teploty

Tyto jednorázové srážkové epizody, byť jsou i dosti významné, sucho nezažehnají a ani příliš nezmírní. Přidají vláhu do půdní vrstvy, ale zejména hydrologické sucho v delším období nijak neovlivní. Průtoky vodních toků se maximálně krátce zlepší vlivem většího odtoku ze spadlých srážek. Voda ovšem rychle odteče toky a průtoky se vrátí na hodnoty před výskytem srážkové epizody. Pokud nebude počasí dlouhodobě vlhké s průběžným výskytem srážek, bude sucho v letošním létě opět velkým problémem. Srážky by měly být plošnější, trvalejší a mírné. Teplota by nejlépe neměla dosahovat nijak vysokých hodnot.

Za takového předpokladu by se začalo sucho zmírňovat. Základem jsou průběžné srážky a tedy v jednotlivých týdnech více srážkových než suchých dnů. Kombinace s vysokou teplotou vzduchu umocňující výpar situaci sucha umocňuje. Bohužel takový průběh mají v poslední době u nás nejen léta, ale i jara. Jaká je pravděpodobnost, že to bude letos v létě jinak? Na tuto otázku lze zatím jen diskutovat a polemizovat. Žádná předpověď, byť se o ni někteří pravidelně snaží, nám neřekne jaké bude celé léto. V klimatologii tedy období od června do srpna.

A jaká je vyhlídka do dalších dnů – aktuální ensemble modelu GFS:

Obr. 2 Ensemble modelu GFS na další dny – obrázek se aktualizuje ze serveru (4 krát denně), zdroj: wetterzentrale.de

Jak názorně ukazuje graf, srážková činnost kolem 23. a 24. května bude jediná hlavní. Poté následuje dlouhá pauza a nějaké srážky model slibuje od 29. května, ale zdaleka ne tak výrazné jako tento víkend. Teplota bude kolísat a následně se bude držet lehce nad dlouhodobým normálem.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality