Předpověď teplotyPrognózy počasí

Chvíli teplo a chvíli zima

Hodnocení článku

Chvíli teplo a chvíli zima, tak by bylo možné stručně charakterizovat počasí v nejbližších dnech a obecně v tomto týdnu. S odkazem na Výhled na týden tedy konstatujme, že teplota vzduchu zaznamená větší výkyvy. Ustálené počasí a teplota vzduchu o dlouhém babím létu končí. Počasí lze čekat souhrnně teplejší než činí normál, ale určitě ne každý den a tedy v celém týdnu. Začínáme vlivem zvlněného frontálního rozhraní, které přineslo ochlazení již včera. Takže nyní máme období studeného počasí, avšak počasí není studenější než má v tuto dobu konce první dekády října být. Máme přibližně průměrnou teplotu.

Ta se ovšem zvýší více nad dlouhodobý normál po oteplení v polovině týdne. Teplota dosáhne až letní hodnoty 25°C, což je samozřejmě v tuto dobu spíše netypické. Ale ve čtvrtek se opět ochladí. Teplota však již neklesne až k průměru, stále se udrží nad ním. Poté se opět krátce oteplí, kdy v sobotu maxima teploty dosáhnou znovu až letních 25°C. A ochlazení? Bude následovat opět druhý víkendový den stejně jako včera. Jinými slovy stále bude chvíli teplo a chvíli zima.

Ensemble modelu GFS z 8.10.2023. Chvíli teplo a chvíli zima.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dny a výkyvy ve vývoji průměrné teploty v 850hPa (1.5km) nad povrchem, zdroj: wetterzentrale.de

Chvíli teplo a chvíli zima, avšak teplo převáží

Převládne teplota nad dlouhodobým normálem pro přelom první a druhé říjnové dekády. To je též v souladu s dlouhodobým odhadem vývoje počasí, který ukazuje do poloviny měsíce vysoce nadprůměrnou teplotu a poté její snížení, avšak stále mírně nad průměrem daného období. Rozpětí je ve výhledu velké a maxima teploty se tedy stále mohou v některých dnech minimálně blížit letním 25°C. Poté by mělo přijít ochlazení a to významnější, avšak pouze z pohledu předchozí teploty. Teplota opět klesne k normální průměrné hodnotě. Ten vývoj tam poté už vykazuje značnou nejistotu, varianty vývoje se rozcházejí stejně jako jednotlivé výstupy numerických modelů. V souladu s dlouhodobým odhadem tam ten větší pokles teploty je pravděpodobný. Stále však tzv. ze dne na den nedosáhne teplota normálu a nezůstane na těchto hodnotách. Lze tam očekávat stále výchylky.

Klimatické modely “kreslí” říjen teplotně významněji nadprůměrný a v posledních aktualizacích zvyšují kladné odchylky teploty vzduchu od normálu. Upřesňují předpověď podle nových údajů o povětrnostní situaci, jak naznačují též střednědobé předpovědi. Přičemž model CFS na říjen u teploty ukazuje velkou nejistotu.

Maxima teploty vzduchu na další dny týdne:

Út 10.10.: 17 až 21°C, na SV/V 15°C

St 11.10.: 21 až 25°C

Čt 12.10.: 14 až 18°C, na JV 21°C

Pá 13.10.: 16 až 20°C

So 14.10.: 21 až 25°C

Ne 15.10.: 12 až 16°C

V dalších dnech tedy bude doslova platit, chvíli teplo a chvíli zima. Počasí se bude střídat podobně jako v prvních dnech jarního období. Střetávají se totiž v oblasti střední Evropy v tomto přechodovém období intenzivněji dvě různé vzduchové hmoty. Již se uplatňující studený vzduch od severu až severovýchodu. A stále se uplatňující teplý vzduch od jihozápadu až jihovýchodu. Tím jsou při vhodné synoptické situaci (přechody systémů front) dány podmínky pro takovýto vývoj teploty vzduchu.