Očekávejme zimu i teplo

Hodnocení článku

Očekávejme zimu i teplo, asi tak lze nazvat stručně vývoj počasí v dalších dnech u nás. Protože nelze říci, že by se neochladilo a alespoň v noci i v nížinách nemrzlo. Ale na druhou stranu nutno říci, že se tak nestane na dlouho, ale jen na několik málo dnů. Zkrátka teplejší počasí v příštích dnech převládne. Půjde ale o dosti proměnlivé počasí s výchylkami teploty. Delší teplá období vystřídají kratší studená. Tento trend počasí nás čeká tento týden a podle hrubého odhadu i ten příští. Některé období čekejme teplejší, některé chladnější. Podle dlouhodobého odhadu počasí by mělo být toto období teplejší, neboť maxima teploty právě v těchto dnech dosahují 15°C a ojediněle vyšší hodnoty.

Relativně chladněji zatím vypadá začátek března, kdy začíná tzv. klimatologické jaru. Začátek března evokuje v mnohých alespoň začátek tzv. předjaří. Počasí však bývá v tomto období často dosti studené a mnohdy oproti většině zimy leží i v nížinách sníh či se vyskytuje silnější noční mráz.

Z teploty kolem 15°C čekejme o víkendu slabě nad nulou

Ochladí se oproti aktuální teplotě poměrně citelně. Ale současná teplota je pro období konce února netypická, přesněji příliš vysoká. Tedy jak se v oborném výrazivu klimatologie říká nadprůměrná. Dokonce poměrně vysoce nadprůměrná a to v ČR a okolí o 7 až 9°C oproti dlouhodobému normálu aktuálního referenčního období (obr. 1). Teplota se po polovině týdne ale začne snižovat a klesat začnou i její odchylky od normálu. Do konce týdne se sníží i pod dlouhodobý normál a to na hodnoty -3 až -5°C oproti normálu (obr. 2). Aneb teplotně nadprůměrné období vykompenzuje opět to podprůměrné. Pro hodnocení klimatu je ovšem důležitý ten průměr ucelených delších období. Výchylky se čekají poměrně značné a jsou za takovéto situace běžné. Nicméně jako celek lze čekat další dny průměrné až nadprůměrné, první dny samozřejmě nadprůměrné. spíše čekáme tedy v tomto výsledku mírně teplejší počasí než by mělo být. Ale zásadně nadnormální nikoli.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Očekávejme zimu i teplo. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 22.2.2023.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu v ČR a okolí na 22.2.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávejme zimu i teplo. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 26.2.2023.

Obr. 2 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu v ČR a okolí na 26.2.2023, zdroj: pivotalweather.com

Příčiny vývoje počasí dalších dnů

Na území ČR proudí teplejší vzduch v převažujícím západním proudění. Dnes ovlivňuje hlavně sever a severovýchod slábnoucí až rozpadající se frontální rozhraní. Teplé proudění tak očekáváme i nadále a to po celou první polovinu týdne a zpočátku druhé poloviny týdne. To se ovšem odehraje změna a to poměrně zásadní. Od západu naše území překlene zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Toto ovlivní počasí u nás zejména přelomu pracovní části týdne a víkendu. Přinese hlavní srážky týdne, které se změní od středních poloh a v závěru ochlazování i v nižších polohách ve sněhové. Zastaví se tak tání sněhu od vyšších poloh. Na našem území dojde k přílivu studeného vzduchu za rozhraním a tedy k poměrně citelnému ochlazení oproti teplému vzduchu z polovin týdne.

Vzhledem k tomu, že zůstane “cesta” pro západní přenos vzduchových hmot otevřená, tak bude změna počasí na studené krátkodobá, opětovně. Studené proudění setrvá do doby přechodu dalšího frontálního systému v uvedeném západním proudění. Tím dojde k návratu teplejšího vzduchu do střední Evropy, což se předpokládá zhruba po třech dnech studeného proudění, tedy opět v polovině dalšího týdne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality