Předpověď teplotyPrognózy počasí

Očekávejme zimu i teplo

Hodnocení článku

Očekávejme zimu i teplo, asi tak lze nazvat stručně vývoj počasí v dalších dnech u nás. Protože nelze říci, že by se neochladilo a alespoň v noci i v nížinách nemrzlo. Ale na druhou stranu nutno říci, že se tak nestane na dlouho, ale jen na několik málo dnů. Zkrátka teplejší počasí v příštích dnech převládne. Půjde ale o dosti proměnlivé počasí s výchylkami teploty. Delší teplá období vystřídají kratší studená. Tento trend počasí nás čeká tento týden a podle hrubého odhadu i ten příští. Některé období čekejme teplejší, některé chladnější. Podle dlouhodobého odhadu počasí by mělo být toto období teplejší, neboť maxima teploty právě v těchto dnech dosahují 15°C a ojediněle vyšší hodnoty.

Relativně chladněji zatím vypadá začátek března, kdy začíná tzv. klimatologické jaru. Začátek března evokuje v mnohých alespoň začátek tzv. předjaří. Počasí však bývá v tomto období často dosti studené a mnohdy oproti většině zimy leží i v nížinách sníh či se vyskytuje silnější noční mráz.

Z teploty kolem 15°C čekejme o víkendu slabě nad nulou, očekávejme zimu i teplo

Ochladí se oproti aktuální teplotě poměrně citelně. Ale současná teplota je pro období konce února netypická, přesněji příliš vysoká. Tedy jak se v oborném výrazivu klimatologie říká nadprůměrná. Dokonce poměrně vysoce nadprůměrná a to v ČR a okolí o 7 až 9°C oproti dlouhodobému normálu aktuálního referenčního období (obr. 1). Teplota se po polovině týdne ale začne snižovat a klesat začnou i její odchylky od normálu. Do konce týdne se sníží i pod dlouhodobý normál a to na hodnoty -3 až -5°C oproti normálu (obr. 2). Aneb teplotně nadprůměrné období vykompenzuje opět to podprůměrné. Pro hodnocení klimatu je ovšem důležitý ten průměr ucelených delších období. Výchylky se čekají poměrně značné a jsou za takovéto situace běžné. Nicméně jako celek lze čekat další dny průměrné až nadprůměrné, první dny samozřejmě nadprůměrné. spíše čekáme tedy v tomto výsledku mírně teplejší počasí než by mělo být. Ale zásadně nadnormální nikoli.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Očekávejme zimu i teplo. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 22.2.2023.

Obr. 1 Očekávejme zimu i teplo. Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu v ČR a okolí na 22.2.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávejme zimu i teplo. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 26.2.2023.

Obr. 2 Očekávejme zimu i teplo. Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu v ČR a okolí na 26.2.2023, zdroj: pivotalweather.com

Příčiny vývoje počasí dalších dnů

Na území ČR proudí teplejší vzduch v převažujícím západním proudění. Dnes ovlivňuje hlavně sever a severovýchod slábnoucí až rozpadající se frontální rozhraní. Teplé proudění tak očekáváme i nadále a to po celou první polovinu týdne a zpočátku druhé poloviny týdne. To se ovšem odehraje změna a to poměrně zásadní. Od západu naše území překlene zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Toto ovlivní počasí u nás zejména přelomu pracovní části týdne a víkendu. Přinese hlavní srážky týdne, které se změní od středních poloh a v závěru ochlazování i v nižších polohách ve sněhové. Zastaví se tak tání sněhu od vyšších poloh. Na našem území dojde k přílivu studeného vzduchu za rozhraním a tedy k poměrně citelnému ochlazení oproti teplému vzduchu z polovin týdne.

Vzhledem k tomu, že zůstane “cesta” pro západní přenos vzduchových hmot otevřená, tak bude změna počasí na studené krátkodobá, opětovně. Studené proudění setrvá do doby přechodu dalšího frontálního systému v uvedeném západním proudění. Tím dojde k návratu teplejšího vzduchu do střední Evropy, což se předpokládá zhruba po třech dnech studeného proudění, tedy opět v polovině dalšího týdne.