Prognózy počasíTýdenní výhledy

Velmi teplo skončí na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na únor dosti vysoká teplota nás čeká i v převážné většině dalšího pracovního týdne. Velmi teplo skončí ke konci týdne, zatím to vypadá že poměrně citelným ochlazením. Jak už ale uvádíme v dlouhodobějších odhadech trendu počasí, půjde též o krátkodobé ochlazení. Toto hodně pravděpodobně nepotrvá déle než pár dnů a nepůjde o zimní počasí mimo vyšší nadmořské výšky. Stále se uplatní západní proudění, které zeslábne jen velmi přechodně. Prozatím zůstaňme v horizontu předpovídaného týdne. Za významnější studenou frontou k nám ke konci týdne začne od severu pronikat studený vzduch a to zejména v jeho samotném závěru.

Velmi teplo skončí na konci týdne. Leden 2020 bude teplý a sušší. Berounka v Berouně v teplé zimě.

Týden 20. až 26.2.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a srážek z předchozího víkendu vystřídá o něco méně oblačnosti místy s ranními mlhami a pouze ojedinělé srážky. Noci čekejme přechodně chladnější místy i se zápornou teplotou, hlavně při delším vyjasnění a utišení větru. Pondělí čekáme ale ještě větrné, kdy vítr dosáhne místy i významnějších nárazů. Poté proudění u nás zeslábne. V přílivu teplého vzduchu čekáme ovšem teplejší počasí i přes noc. Stále musíme počítat v důsledku přechodů frontálních systémů a střídavě velké a zmenšené oblačnosti proměnlivou teplotu. Přes den lze očekávat do středy/čtvrtka velmi teplé počasí. Maxima teploty dosáhnou a místy slabě přesáhnou 15°C. Jde o jarní teplotu, která by neměla být v tomto období ještě dosahována.

Ochlazení přinese závěr týdne po přechodu významnějšího frontálního rozhraní. Už v pátek teplota mnohde nedosáhne 10°C a v závěru týdne to bude maximálně 5°C, čemuž se nám například v úterý nebude chtít věřit. Počasí se ovšem dokáže měnit rychle a výrazně, což nám dokázalo již mnohokrát. Byť vzrůstá nejistota předpovědi s blížícím se týdnem od data jejího vydání, tak takovýto vývoj lze z aktuálních modelových podkladů vyčíst. Úplná nejistota tam z hlediska posledního běhu modelů na konec týdne není. Na větším ochlazení oproti neobvykle teplému počasí se prognózy shodují, nyní bude třeba jen upřesnit jak moc se ochladí a případně na jak dlouho. To bude předmětem dalších prognóz.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 6 až 0°C, přechodně kolem 7°C, v závěru týdne 2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 9 až 15°C, krátce ojediněle 17°C, v závěru týdne 1 až 8°C
  • Průměrná teplota: 6 až 9°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 315mm, hory na S/SV 30mm/cm, odchylka období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace

Po přechodu frontálního systému očekáváme v okrajovém vlivu anticyklony vliv teplé fronty dalšího systému. Na území ČR pronikne opět teplý až velmi teplý vzduch. Po přechodu studené fronty od západu během druhé poloviny týdne pronikne do střední Evropy studený vzduch od severozápadu až postupně severu.

Závěr: Velmi teplo skončí na konci týdne

Typicky značně proměnlivé počasí s převažujícím západním proudění s přechodem systémů front. Takový čekáme i poslední únorový týden, kdy se vystřídá velmi teplé počasí v první polovině týdne se studeným počasím včetně zimních prvků i mimo hory. Toto počasí nás čeká v závěru týdne. Po oblevě se opět začne od vyšších poloh vyskytovat sněžení s tvorbou sněhové pokrývky. V prvních dnech týdne se čekají v pod horských oblastech stále zvýšené průtoky vodních toků. Tyto čekejme rozkolísané i kolem poloviny týdne vlivem většího tání sněhu a případných srážek na další frontální vlně. Ke konci týdne se začnou průtoky toků snižovat. V dalším týdnu spadne o něco méně srážek, zejména se zmenší rozdíl v jejich úhrnu mezi horami (návětřími) a nížinami.

TIP: Sledujte hydrologickou situaci v našem přehledu. Předpověď základních prvků od různých modelů nabízí například web pivotalweather.com.