Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ochladí se pouze na víkend

Hodnocení článku

Ochladí se pouze na víkend. Taková předpověď nezní příliš pozitivně, ale rozhodně to neznamená, že nás čeká o volných dnech nepříznivé počasí. Zítřejší sváteční den čekáme převážně slunný a velmi teplý. v pátek můžeme čekat shodné počasí a pouze mírné ochlazení a lehké přibývání oblačnosti se odehraje v posledních dnech týdne, tedy o víkendu. Pakliže si můžete v pátek vzít volno, nepůjde na přelom září a října o vůbec špatné počasí na prodloužený víkend. Zásadní změna počasí nás totiž, jak uvádíme v článku Babí léto potrvá zřejmě dlouho, jen tak nečeká. Po víkendu se opět oteplí a maxima teploty můžeme čekat kolem letních 25°C. Na začátek října půjde o vysoce teplotně nadnormální počasí. a opět převáží spíše méně oblačnosti, i když jí začne během týdne postupně přibývat.

Zlom počasí nastane, jen otázka kdy

Ochladí se pouze na víkend. Ensemble modelu ECWMF z 26.9.2023.Ensemble modelu GFS z 26.9.2023.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS (vlevo) a ECMWF (vpravo) na další dny – varianty vývoje průměrné teploty a srážek, zdroj: wetterzentrale.de

TIP: Sledováním stránky Meteogramy nic nezkazíte. Připraveny tam máme předpovědní grafy pro různá významnější místa v ČR.

Určitě nepotrvá toto velmi teplé a ustálené slunné počasí dlouho. I tak už trvá bez významnější přestávky týdny. Mírná ochlazení se vyskytují průběžně, i nyní lze říci ochladí se pouze na víkend. Poté se mírně ochladí v polovině nového týdne, stále ale maxima teploty čekáme kolem 20°C. Jde na začátek října o nadprůměrné hodnoty. K průměru by se měla teplota dostat během druhé poloviny příštího týdne. I když na toto období existují ještě různé varianty vývoje teploty a předpovědní modely si nejsou jisty. V průměru už ale vykazují s vyšší pravděpodobností sklon ke snížení teploty.

Ochladí se pouze na víkend, ale poté samozřejmě i příští týden

Maxima teploty kolem 20°C tedy po víkendu vystřídá opět letní počasí s maxima i na 27°C a to především v první den nového týdne. Poté už dorazí změna v podobě přechodu další studené fronty. A další frontální vlny budou následovat, pravděpodobně ihned po polovině týdne. Podle chladné varianty nás čeká po polovině týdne teplota v maximech kolem 15°C a o následujícím víkendu kolem 11°C. Podle teplé ovšem stále až 20°C. Pravděpodobnost, že se již uplatní spíše snižování teploty existuje ale poměrně velká.

Maxima teploty v dalších dnech:

Čt 28.9.: 23 až 27°C

Pá 29.9.: 24 až 28°C

So 30.9.: 19 až 23°C

Ne 1.10.: 19 až 23°C

Po 2.10.: 22 až 26°C

Út 3.10.: 23 až 27°C, na Z 21°C

St 4.10.: 18 až 22°C