Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zablokované západní proudění

Hodnocení článku

Zablokované západní proudění přináší dlouhotrvající stálé počasí bez významnějších změn. Proto máme letos v září až významné množství slunečního svitu a tzv. slunných dnů. Máme ale také nedostatek srážek působící půdní i hydrologické sucho. Se slunným počasím se pojí také významně teplé počasí, kdy teplota vzduchu i značně převyšuje normál pro aktuální období. A toto významně teplé počasí potrvá i nadále, v prvních říjnových dnech. Po krátkém ochlazení o víkendu se vrátí maxima teploty i nad 25°C hned na začátku nového týdne. Nepotrvá nijak dlouho a nastane změna. Počasí se ovšem rychle vylepší, proudění čekáme mírně chladnější, ale stále ne příliš připomínající říjen. Co toto počasí způsobuje? Jak dlouho může trvat tato situace v podobně zablokovaného západního proudění? Aneb jak dlouho čekat situaci, která přinesla teplé pozdní léto i babí léto v podobě několika dnů.

Zablokované západní proudění. Synoptická situace na 4.10.2023.

Obr. 1 Synoptická situace na středu 4.10.2023 v Evropě a zablokované západní proudění vysokým tlakem, zdroj: dwd.de

Na předpovědní synoptické situaci vidíme opětovné zablokované západní proudění po přechodu studené fronty z noci na úterý. Další taková výše tak učiní výběžkem z jihozápadní Evropy a následně současně vznikem samostatného středu v centru Evropy.

Zablokované západní proudění, kdy dojde k definitivnímu zlomu?

Aktuálně pokračuje převážně velmi teplé a slunné období, které přeruší přechod spíše slabé fronty vždy jen krátce. Stejně tomu tak bude nyní o víkendu, kdy se po přechodu studené fronty ochladí. Rychle se vrátí vliv anticyklony a obnoví příliv teplého vzduchu od východu. Podobné můžeme čekat ve středu, kdy přejde další studená fronta. Počasí se ale opět rychle vylepší a vládu nad ním přebere další tlaková výše. Ochladí se a letní teplotu několik dnů nečekejme. Maxima teploty dosáhnou nejvýše 20°C, v závěru týdne ale tuto hodnotu opět přesáhnou. Poté máme zatím vývoj prognózy nejistý. Ale celkově lze říci, že modely nevylučují přiblížení se teploty letním 25°C či případně i ojedinělé dosažení této hodnoty. Šlo by o období před polovinou října, což by znamenalo významné teplé počasí.

Teplota vzduchu klesne po ochlazení vždy na hodnotu dlouhodobého normálu, ale jen krátce. Brzy se vrátí vždy nad normál. Podle dlouhodobého výhledu teplotních charakteristik to vypadá, že říjen, druhý podzimní měsíc dle klimatologického pohledu, přinese teplé počasí. Teplota vzduchu by měla být stále nad dlouhodobým normálem, občas i významněji. Tím už částečně naznačujeme, jak asi bude vypadat měsíční výhled počasí na další měsíc.

Ochlazení poznáme zejména v noci, především když dojde v další tlakové výši k vyjasnění. minima teploty klesnou pod 10°C a to až k 5°C. Celkově ale žádný definitivní zlom, přesněji řečeno změnu, v počasí čekat nelze. Významněji studené počasí přes den zatím nehrozí. Chladnější počasí se očekává pouze krátkodobě. Další vývoj teploty a obecně počasí ovšem zatím vykazuje vyšší nejistotu.