Extrémy teplotyHistorie počasíPrognózy počasí

Opět bylo 18°C a nyní noční mráz

Hodnocení článku

Opět bylo v ČR včera i lehce přes 18°C a to na severozápadě Čech a podobně teplo bylo ve Slezsku či na jihu Moravy. Nyní nás čekají studenější dny a za specifických podmínek se objeví po dlouhé době noční mráz i mimo vyšší polohy. Maxima teploty včera dosáhla nejčastěji 12 až 16°C, místy však bylo tepleji. Ranní teplotní inverze provázená mlhami většinou pominula brzy a sluneční svit způsobil rychlejší ohřívání vzduchu ve stále ještě teplém proudění. V horských údolích naproti tomu samozřejmě za takových podmínek mrzne, včera klesla teploty v údolích na Šumavě na -7°C. Ve dnech druhé poloviny tohoto týdne se musíme připravit na slabý mráz i v nejnižších polohách. V horských údolích bude mráz významnější. Základem bude příliv chladnějšího vzduchu a také celonoční vyjasnění a klidné počasí.

Opět bylo až 18°C, na severozápadě Čech, ve Slezsku a na jižní Moravě

Teplé a vlhčí počasí i nadále. Počasí před začátkem jara. Opět bylo 18°C.

Včera bylo opět lehce přes 18°C, únorové hodnoty 18.7°C teplota ale nedosáhla. Většinou teplotní rekordy nepadly.

Nejvyšší teplota 4.3.2024:

  • 18.2°C Doksany
  • 17.9°C Karviná a Strážnice
  • 17.3°C Lednice
  • 17.1°C Bohumín-Záblatí

Dnes teplota dosáhne 11°C maximálně, na jihovýchodě území ještě až 13-14°C. Na naše území ale po čase začíná pronikat studenější vzduch. Ten přinese tedy i v dalších dnech ochlazování a vedle nižší teploty přes den poté hlavně o poznání nižší teplotu v nočních hodinách.

Vyjasnění podpoří noční mráz i v nížinách

Včera bylo ještě až 18°C, ale již brzy bude v noci mrznout ve všech polohách, čekají nás typické noční a ranní mrazy. Ty se vyskytují často právě v přechodových obdobích roku, tj. na jaře a na podzim. Kdy přes den už nebo ještě dokáže být poměrně teplo. Od čtvrtka bude klesat noční teplota i mimo vyšší polohy slabě pod bod mrazu. Hlavním důvodem bude celonoční vyjasnění, jehož příčinou bude po polovině týdne vliv tlakové výše. Ta se přesouvá ze severozápadní až severní Evropy směrem k jihovýchodu a zasáhne i Evropu střední.

Minima teplota vzduchu v dalších dnech:

St 6.3.: 6 až 2°C, na SV až 0°C

Čt 7.3.: 3 až -1°C

Pá 8.3.: 3 až -1°C

So 9.3.: 6 až 2°c, na JZ/Z -1°C

O víkendu už to vypadá na více oblačnosti a současně k nám začne pronikat teplejší vzduch. Proto tam už můžeme čekat vyšší noční a ranní teplotu, byť prognózy se zatím už od tohoto data poměrně liší.