PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Opět chladnější týden, v závěru oteplování

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Bude opět chladnější týden.

Týden 10. až 16.12.2018

Obecně

Po převládajícím teplejším počasí v týdnu končícím lze čekat ochlazování a počasí dalšího týdne tak bude opět chladnější a i v nížinách bude více připomínat zimu. Zimní ráz počasí lze očekávat zejména po polovině týdne. Tento stav ovšem nepotrvá dlouho a během víkendu se vrátí teplejší proudění od západu. V ČR bude oproti minulým týdnům i nadále dostatek srážek, méně jich bude ve studeném období.

Předpověď: Opět chladnější týden

Teplota dále kolem nuly. Časté srážky a zimní teplota. Opět chladnější týden. Mokrý sníh v lese.

Počátek týdne bude již ve znamení ochlazování, současně za velké oblačnosti a častých srážek. Také bude větrno, očekáváme trvání čerstvého západního proudění. Srážky budou vydatnější od vyšších poloh, jak bývá při této situaci zvykem. I v nížinách budou srážky postupně výhradně sněhové, zpočátku týdne přes den smíšené. V souvislosti s teplotami kolem bodu mrazu bude často vznikat náledí nebo také zmrazky. Zimní ráz počasí, kdy napadne i v nížinách slabá sněhová pokrývka, je možno čekat kolem poloviny týdne. V závěru týdne se bude v ČR od západu opět oteplovat a teploty budou podobné těm na konci tohoto týdne.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -3°C, po polovině týdne 0 až -6°C a při vyjasnění či na sněhu i -10°C, na konci týdne opět +4 až -2°C.

Nejvyšší teploty 1 až 6°C na počátku a v závěru týdne, po zbytek týdne -3 až +3°C.

Průměrné teploty 0 až 4°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Srážek bude více na počátku a opět v závěru týdne, méně kolem poloviny, tedy v době s přílivem studeného vzduchu. V této době budou také ve všech polohách sněhové. jinak lze čekat v nížinách smíšené nebo dešťové srážky. Na konci týdne budou srážky dešťové krátce i na horách.

Celkové srážky 15 až 35mm/cm, od vyšších poloh místy 30 až 75mm/cm.

SHRNUTÍ

Teplotně se vrátí počasí k normálu, stále se bude ovšem často prosazovat teplé západní proudění. V něm bude také více srážek, které budou celkově odpovídat normálu, avšak lokálně budou až nadprůměrné. Nejvíce srážek spadne na horách a to převážně ve formě sněhu.

Období bude teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné.

SYNOPTICKÁ SITUACE

Za studenou frontou systém na naše území pronikne během prvních dnů týdne studený vzduch od severozápadu až postupně severu. Tento bude zpočátku vlhký, v nasouvající se tlakové výši od jihozápadu nad střední Evropu se bude vysušovat. Na konci týdne se začnou do centrální Evropy opět dostávat frontální systém z Atlantiku.

Další informace o průběhu počasí nabízíme v aktualizovaném výhledu na týden. Mapy numerických předpovědních modelů najdete též na stránce wetterzentrale.de.