PočasíPrognózy počasí

Za dva týdny Vánoce, lze už říci jak bude?

Hodnocení článku

Budou letos bílé Vánoce? Jinými slovy bude během svátků ležet sníh a mrznout? To je v tomto období už hodně častá otázka. Mnoho z nás si přeje vánoční svátky se sněhovou pokrývkou a to za mrazivých teplot. Nikdy jindy ne tolik jako na vánoce, nicméně tomu bývá častěji naopak. A prognóza počasí na tyto dny? Ta je většinou dlouho nejistá a numerické modely nedokáží odhadnout vývoj počasí na menším území ani několik málo dnů před svátky. Jak je tomu letos? Jsou první prognózy, lze jim alespoň trochu věřit? Za dva týdne Vánoce, lze už říci jak bude?

Vánoce 2018 budou … lze už říci jaké počasí nás čeká?

Vzhledem k tomu, že náš národ Vánoce slaví a to velmi hojně, tak i letos určitě budou. To je jisté. Co ovšem stále rozhodně není jisté je počasí během těchto dnů a to tedy i výskyt sněhové pokrývky, která se od vývoje počasí posledních a aktuálních dnů odvíjí. Na horách a obecně od vyšších poloh je výskyt sněhové pokrývky za 14 dní hodně jistý, v těchto oblastech budou Vánoce pravděpodobně na sněhu a s mrazem tak, jak si většina z nás přeje. O sníh nouze nebude, protože v nejbližších dnech je možné čekat srážkově bohatší a také studené počasí. Od vyšších poloh se tedy utvoří zásoba sněhu. 

Horší to bude v polohách pod 500m, ve středních polohách kolem 500-600m n.m. by mohla sněhová pokrývka také ležet. Nicméně v nižších polohách a nížinách nebude mít takovou možnost vzniknout. Neboť zde budou teploty často stoupat nad bod mrazu. I když druhá polovina tohoto týdne přinese celodenní mrazy i do nížin. Tak následující týden by měl pokračovat v klasickém střídání chladnějšího a teplejšího rázu počasí a nastane tedy opět teplejší počasí. S výskytem kapalných srážek by to znamenalo mírnou oblevu i v polohách středních. Příliš kvalitního sněhu by tam na počátku dalšího týdne, tedy na svátky, asi nezbylo. 

Vývoj prognózy na Vánoce a období před nimi, lze už říci jak bude?

Další otázkou je jistota prognózy a tedy ráz počasí před svátky, podle něhož se budou tyto odvíjet. Numerické modely zatím nedokáží přesně říci, jak významné bude oteplení v následujícím, tedy tom předvánočním týdnu. Pokud by bylo oteplení významnější jak předpokládají některé výstupy modelů, zůstal by na svátky sníh pouze od vyšších poloh. Pokud by naopak bylo nepatrné, mohl by být sníh i v nížinách. A to zejména pokud vyjde zimní ráz počasí i na samotné svátky a budou se objevovat srážky. Stejně tak, pokud po oteplení přijde ochlazení právě na svátky. Tedy v novém týdnu a budou se objevovat srážky v podobě sněžení s tvorbou pokrývky.

Rozcházející se výstupy modelů ohledně teploty vzduchu

Jak to tedy vidí numerické modely s Vánocemi nyní? Každý výstup slibuje něco jiného, takže z hlediska našeho území nelze určit převládající cirkulaci a její intenzitu, podle čehož by bylo možné určit zda bude spíše chladněji jako nyní v nejbližších dnech a nebo naopak tepleji jako třeba minulý týden při přechodu frontálních systémů. Na ukázku dva výstupy modelu GFS z poslední doby, které se značně liší:

Maxima na 24.12.2018 dle modelu GFS z 10.12. 00h.

Obr. 1 Lze říci jak bude na Vánoce? Předpověď maxim teploty vzduchu pro 24.12.2018 13 SEČ dle výstupu modelu GFS z 10.12.2018 12 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Vánoce, lze už říci jak bude? Maxima na 24.12.2018 dle modelu GFS z 11.12. 00h.

Obr. 2 Lze říci jak bude na Vánoce? Předpověď maxim teploty vzduchu pro 24.12.2018 13 SEČ dle výstupu modelu GFS z 11.12.2018 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

První ukázkový výstup slibuje příliv studeného až mrazivého vzduchu od severovýchodu, druhý o 12 hodin později naopak typické západní proudění s přílivem teplejšího vzduchu. 

Proto je nutné pro střednědobé předpovědi utvořit průměr jednotlivých běhů numerických modelů. Zatím je ale spíše na místě počkat, neboť neexistuje také mnoho model, které by na tento termín poskytovaly již nyní výstupy. 

Ensemble modelu GFS na 14 dní z 11.12.2018.

Obr. 3 Kombinovaná prognóza jednotlivých výstupů modelu GFS (varianty vývoje, ensembl) na další dny a zatím nejistá předpověď Vánoc, zdroj: wetterzentrale.de

Výše uvedený graf zobrazuje jednotlivé výstupy modelu, na kterých je vidět zvětšující se variabilita a tedy i nejistota prognózy. Vezmeme-li průměr (černá silná čára), shodují se výstupy na ochlazování během svátků. Kdy se teplota v 850hPa přiblíží dlouhodobému normálu (červená silná čára) referenčního období let 1981 až 2010. A následně ho i dosáhne. Uvidíme, zda další výstupy spíše potvrdí tento trend nebo nikoli. Mezi tím nás ovšem čeká mnoho podob prognózy na tento termín. Jak už uvádí i výstupy, vzdálené od sebe 12 hodin, ze současné doby.