PočasíPrognózy počasí

Opravdu bude o víkendu léto?

Hodnocení článku

Ve středu odpovídalo počasí v ČR ohledně teplot brzkému jaru nebo pokročilejšímu podzimu. Průměrná teplota v Praze-Libuši byla 5.9°C. Na většině území nejvyšší denní teplota nedosáhla 10°C. Při trvalejších srážkách to byly odpoledne teploty spíše kolem 6-8°C. Podobné teploty zůstaly díky velké oblačnosti na celém území i přes noc. Na polovinu května byly teploty významně podprůměrné. Na víkend ovšem slibují prognózy velké oteplení a až o 15°C tepleji? Opravdu bude o víkendu léto?

Opravdu bude o víkendu léto? Oteplí se významně, teploty se letním budou určitě blížit

Slunné počasí na počátku léta. Kdy čekat nejméně oblačnosti? Opravdu bude o víkendu léto?

Zatím je otázkou, zda někde v ČR na konci týdne dosáhne teplota letních 25°C. Nicméně je jisté, že se této hodnotě budou teploty blížit. Podle současných prognóz 25°C nedosáhnou do konce týdne, možná se tak ale stane v úvodu dalšího týdne. O poznání tepleji bude v Německu a Polsku, kde budou teploty od víkendu letních 25°C mírně přesahovat a ojediněle tam nelze vyloučit 27-28°C v denních maximech. Na našem území se budeme setkávat s typickým denním průběhem oblačnosti i srážek typickým pro letní období a vyšší teploty. U nás o víkendu tedy vyloženě léto nebude. Bude docházet k rozvoji kupovité oblačnosti a výskytu odpoledních či podvečerních přeháněk či též bouřek. To bude lokálně snižovat teploty a proto nelze čekat tak teplé počasí, jako kdyby bylo celý den na většině míst maximálně polojasno.

Bude teplé počasí už stabilní? Na tuto otázku lze zatím odpovědět, že nikoli. Už během pondělí postoupí přes naše území studená fronta a přinese mimo jiné též bouřkovou činnost. V úterý se bude mírně ochlazovat, bude více oblačnosti a srážek. Podobné počasí ukazují současné aktualizace numerických modelů i na další dny týdne. Maxima se budou pohybovat zejména od středy od 13 do 20°C nejčastěji. Počasí letního rázu nebo téměř letního rázu bude tedy zatím velmi přechodné. V našich podmínkách jsou stabilní situace spíše výjimečné a v tuto dobu ještě zpravidla nenastávají. Přílivy teplého vzduchu, které doposud ovšem dokonce zcela chyběly, jsou střídány pravidelně přechody studených front v západním proudění a tedy přísunem studenějšího vzduchu (různé intenzity) a také vzduchu vlhkého s velkou oblačností a srážkami.

Hrozí po ochlazení ranní mrazíky? I na tuto otázku zní odpověď ne. Jednak by mělo být hodně oblačnosti a jednak už nebude ochlazení tak razantní jako v posledních dvou týdnech, kdy velice přesně vyšlo typické květnové ochlazení a to s nejen přízemními mrazíky. Noční minima by se měla pohybovat po ochlazení stále dosti vysoko a to od 15 do 9°C nejčastěji.

Sledujte Předpověď teploty na nejbližší hodiny a dny podle dat základních numerických modelů. Též můžete sledovat meteogramy, tedy předpovědi pro konkrétní místo dle daného modelu.