PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Po letním víkendu ochlazení a nebude poslední

Hodnocení článku

Počasí je v tomto týdnu letní, maxima teploty vystupují většinou na hodnoty kolem 25°C. Stejné to bude i o současném prodlouženém víkendu, kdy bude současně spíše méně oblačnosti bez srážek. Numerické modely předpokládají již delší dobu citelnější ochlazení po přechodu studené fronty během pondělí. Po letním víkendu přijde tedy ochlazení. Přechod studené fronty nebude provázen nijak vydatnými srážkami, ale podle změny teploty ho dobře poznáme. Ochlazení se čeká dosti citelné. Místy se objeví bouřky, postupně déšť či přeháňky. Studené fronta přejde naše území ale rychle, proto nebude docházet k pozvolnému ochlazování a ke vzniku teplotního rozdílu na menším území. V tlakové výši bude za studenou frontou ubývat oblačnosti. Budou tak dány ideální podmínky pro noční ochlazování a minima teploty budou klesat přechodně i pod 10°C. Po letním víkendu dorazí ochlazení. Velmi podobné ochlazení nastalo na začátku druhé červencové dekády i před rokem.

O víkendu k nám bude při vlivu výběžku tlakové výše od západu až jihozápadu pronikat o něco teplejší vzduch. Stále to nebude příliv tropického vzduchu, proto nebude teplota vystupovat nad 30°C a spíše této hodnoty zatím ani nedosáhne.

Po letním víkendu ochlazení. Přestávka od léta, v noci krátce pod 10°C

Po letním víkendu ochlazení. Minima na 8.7.2020.

Obr. 1 Po letním víkendu ochlazení. Předpoklad minima teploty vzduchu na středu 8.7.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

V pondělí bude teplota vystupovat do 25°C, ale spíše místy. Lokálně se budou na našem území tvořit již bouřky před přechodem samotné studené frontě. Velmi podobné to bylo ve čtvrtek při přechodu minulé studené fronty. Za tou došlo ale k méně významnému ochlazení. V úterý bude naše území již zcela za frontou a maxima teploty již letní nebudou. V úterý je lze čekat maximálně do 19-20°C, dostaví se ochlazení. Oblačnosti bude za frontou rychle ubývat až do vyjasnění vlivem nástupu dalšího hřebene tlakové výše. Noc na středu bude tedy dosti studená, zejména vzhledem k minulým nocím a k současnému období. Chladné počasí ale nebude trvat nijak dlouho. Brzy se začne obnovovat příliv teplého vzduchu, jak tomu v tomto období bývá. Ve středu už můžeme počítat s maximem teploty mírně nad 20°C a ve čtvrtek půjde o hodnoty kolem letních 25°C. I noci budou teplejší.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Ne 5.7.: 24 až 28°C

Po 6.7.: 22 až 27°C, na západě ochlazování

Út 7.7.: 16 až 20°C

St 8.7.: 18 až 22°C

Čt 9.7.: 23 až 27°C

Pá 10.7.: 22 až 26°C

Po letním víkendu nás čeká ochlazení. Nejstudenějšími rány budou úterní a středeční při malé oblačnosti za studenou frontou. Minima klesnou na 10 až 5°C, na JV/V bude v úterý ještě kolem 11°C. Po letním víkendu nás čeká ochlazení. Studená rána se vrátí po krátké přestávce pravděpodobně za další studenou frontou opět na konci týdne.

Sledujte předpověď teploty na naší stejnojmenné stránce dle předpovědních map základních numerických modelů na nejbližší hodiny a dny.

Neustálá proměnlivost počasí, do konce týdne se stačí ještě ochladit

Nicméně ani teplé počasí poté nepotrvá dlouho a modely ukazují další změnu v podobě přechodu studené fronty. V pátek tedy bude od západu teplé počasí opět končit a nastane podobné ochlazení jako v noci na úterý. Maxima teploty budou krátce kolem 20°C. Důležité je, že studené fronty přinesou alespoň nějaké srážky. Ty budou tvořit hlavní srážky týdenního úhrnu. Díky mírnější teplotě vzduchu a pravidelnějším srážkám se v ČR nezhoršuje situace se suchem. Po ochlazení je třeba čekat při vyjasnění opět minima teploty krátce pod 10°C, zejména v neděli.

I dlouhodobé výhledy značí mírnější průběh léto co do hodnot teploty vzduchu. Alespoň pro červenec by měla být teplota průměrná. Výchylky teploty nikdy nelze vyloučit, proto bude krátce teplota určitě přesahovat i tropických 30°C. Půjde ale o období několik málo dnů, tedy krátká. A více teplá období mohou být střídána naopak studenějšími, kdy teplota nedosáhne několik málo dnů ani letních 25°C. To prozatím potvrzuje i střednědobá předpověď na další dny.

Ve střední Evropě máme léto, nikoli tropy

Proměnlivost počasí patří k typickým rysům středoevropského klimatu a to včetně léta. Několik stabilních situací v podobě suchého a teplého počasí se vyskytnout může, ale nutně nemusí. Je nutné si uvědomit před tím, než na počasí začneme nadávat, že máme v našich podmínkách léto. To je charakteristické určitou průměrnou teplotou vzduchu a za letní teplotu je považována teplota v denních maximech 25°C až 29.9°C (letní den). Není výjimkou, když je dosažena teplota vyšší. Ale na druhou stranu není pro naše klima typické, když se vyskytují extrémně vysoké hodnoty teploty přesahující 35°C. Ani když tropické období trvá s minimálními přestávkami dlouho. Období teplé části roku se u nás nejmenuje tropy či tropické. Takové počasí odpovídá jinými klimatickým oblastem. Se změnou klimatu se bohužel budeme setkávat i u nás s těmito prvky klimatu. Ale rozhodně je dobře, když se bude počasí v některém roce chovat podle našich klimatických podmínek.

Pokud vám nevyhovuje současné mírně letní počasí, které je střídavé s větším množstvím srážek, je to pouze o zvyku. Z minulých let byl vytvořen zvyk na suché počasí, často velmi horké. Lidé se začali koupat v řekách, kde byla voda klidná a velmi teplá. Možná i proto, že ve stojatých vodách měla vlivem vysoké teploty a nedostatku srážek velmi špatnou jakost. Nyní je tomu ale částečně naopak. V řekách máme místy vyšší a přechodně i povodňové průtoky. Voda má nižší teplotu i jakost.

Je třeba si tedy uvědomit v jaké klimatické oblasti žijeme a co je pro naše území skutečně dobré. Pokud máte rádi horké počasí, položte si otázku k čemu potřebujeme enormně vysokou teplotu? Je dobré když svítí sluníčko od rána do večera, každý den? Vzpomeňme si na známé pořekadlo “všeho moc škodí”.