PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Po delší době sušší týden, léto jen krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po delší době nás čeká sušší týden. Srážek bude málo a tyto budou vázány jen na přechody front. Teplejší počasí bude ale spíše krátce, často bude docházet k ochlazení.

Týden 6. až 12.7.2020

Předpověď: Po delší době sušší týden

Po několika vlhkých až velmi vlhkých týdnech nás čeká nyní sušší týden, srážek bude většinou málo. Častěji bude málo oblačnosti a srážky budou vázány na přechody front. Současně nebudou nijak vydatné. V teplém vzduchu půjde o konvekční srážky, následně přecházející v místní déšť. Srážky budou ale spíše slabé, podle současných prognóz jich spadne více opět na východě naší země. Nečeká nás ale žádné horko. Letní teplota bude spíše krátkodobou záležitostí v přechodných přílivech teplejšího vzduchu. Tepleji bude tedy v pondělí, zejména na východě země. Poté přijde ochlazení, které bude po delší době citelnější. Opět teplejší počasí se čeká přechodně na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Více srážek by mělo spadnout ke konci týdne na další studené frontě. Jinak se obejde počasí více méně beze srážek. Další ochlazení by mělo přijít tedy během víkendu, takže bude počasí v týdnu více proměnlivé než tomu bylo doposud. V posledních týdnech docházelo k ochlazením méně často a tato byla méně výrazná.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 17 až 12°C, v chladnějších obdobích (zpravidla Út, St, Čt a Ne) 12 až 5°C. Nejvyšší teplota: 16 až 22°C, přechodně 22 až 27°C. Průměrná teplota: 14 až 17°C. Shrnutí období: Průměrnépodprůměrné.

Celkové srážky 320mm, na SV/V až 45mm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Po delší době sušší týden, léto jen krátce. Slunné počasí u řeky.

Synoptická situace

V pondělí přejde naše území během dopoledne a poledne od severozápadu studená fronta. Ukončí příliv teplého vzduchu. Za frontou se bude do centrální Evropy opět rychle rozšiřovat výběžek tlakové výše od jihozápadu. pronikat k nám bude studený vzduch od severozápadu. S koncem pracovní části týdne se obnoví teplé proudění. Během víkendu patrně přejde naše území další studená fronta a vrátí se studené severozápadní proudění.

Stručný výhled upřesní Výhled na týden. Modelové mapy lze dobře sledovat například na wxcharts.com.