Extrémy teplotyHistorie počasí

V Řeži u Prahy bylo 39°C

Hodnocení článku

V Řeži u Prahy bylo 39°C a v ČR došlo k překonání několika teplotních rekordů nejen pro 19. červen, ale i pro celý měsíc. Maximum teploty navíc činí více než loňské maximum, které dosáhlo 36.5°C a teplota této hodnoty dosáhla též v červnu a to na stanici Strážnice. Nedělní den byl extrémně horký, dnešní přináší též kromě severu území tropické počasí. Avšak současně přichází změna a teplota již nevystoupí zdaleka tak vysoko jako včera. V úterý se dostaví hlavní ochlazení za studenou frontou. Teplota vzduchu se sníží na hodnoty pro tuto roční dobu běžnější a očekáváme ji kolem letních 25°C. Tropické počasí se tento týden opět vrátí, takto extrémní hodnoty se ovšem již neočekávají. Samozřejmě nemůžeme předpovídat na celé léto, ale nelze vyloučit, že takto vysoké hodnoty teplota již letos nedosáhne.

Překonáno bylo 60 denních teplotních rekordů

Jasná obloha a letní krajina, charakteristický den v klimatologii. Absolutní maximální teplotní rekord ČR padl v roce 2012.

Již v sobotu byla překročena teplota 35°C a to konkrétně na stanicích Ústí nad Labem, Doksany, Kopisty a Teplice. Teplota vzduchu se přepsala na několika málo stanicích. Podstatně více teplotních rekordů padlo v letos zatím nejteplejší neděli 19.6.2022 a to celkem 60. V Řeži u Prahy dosáhla teplota 39.0°C, podobně horké počasí zaznamenali i stanice v okolí. Podobné hodnoty změřili stanice na Žatecku, a Plzeňsku. Rekord padl i v pražském Klementinu, kde dosáhla teplota 36.9°C a překonala tak o více než 2°C nižší rekord z roku 2013. Jak se předpokládalo, na východě země bylo počasí chladnější. V tento den došlo též k překonání absolutních červnových teplotních rekordů.

Data: chmi.cz

Od západu ochlazení, ale jen krátce

V úterý pocítíme ochlazení za studenou frontou, takže kdo během pondělka marně čekal, určitě se dočká. Ranní teplota klesne pod 10°C a odpoledne čekáme maximálně 25°C. V dalších dnech týdne se ale opět oteplí a již ve čtvrtek maxima teploty opět dosáhnou tropických 30°C. Taková teplota přetrvá téměř do konce týdne. V jeho úplném závěru by se měla mírně snížit opět na letní hodnoty. S přihlédnutím k dlouhodobému odhadu vývoje počasí by se zatím takto extrémně vysoké hodnoty teploty opakovat neměly. Počasí lze čekat teplotně normální se střídáním letního rázu, krátce s dosažením tropických hodnot teploty. Ale nikoli s významnějším překročením tropických 30°C. Se začátkem července se předpokládá spíše nižší teplota, jak bývá v tuto dobu často zvykem.