Předpověď teplotyPrognózy počasí

Slunný a letní víkend

Hodnocení článku

Čeká nás slunný a letní víkend, počasí nabídne skvělé podmínky pro koupání i výlety do přírody. Srážky se téměř neobjeví, výjimkou bud sobotní odpoledne na severu území. Tam se mohou slabé přeháňky při přechodně větší oblačnosti vyskytnout. Jinak očekáváme jasno či skoro jasno, jen přechodně tedy polojasno až oblačno při vývoji denní konvekce. V neděli se kupovitá oblačnost objeví méně často, oblaků začne mírně přibývat až pozdě odpoledne a večer. Slunný a letní víkend vybídne určitě k pobytu venku i k pobytu u vody či ve vody. Podívejme se ale na další faktory, které mohou tyto aktivity ovlivnit. Jde zejména o teplotu či kvalitu vody a také o aktivitu klíšťat nebo komárů.

TIP: Sledujte naší stránku Biometeorologie a fenologie s aktuálními sezónními informacemi.

Slunný a letní víkend: Klíšťata jsou stále aktivní, komárů je málo

Slunný a letí víkend. Předpověď aktivity klíštěte na 16.7.2022.

Obr. 1 Slunný a letní víkend. Předpověď aktivity klíštěte obecného na sobotu 16.7.2022 – pozor v přírodě, zdroj: chmi.cz

Pozor v přírodě zejména při suchém počasí na klíšťata. Právě o víkendu společně s letní teplotou očekáváme i nadále vhodné podmínky pro jejich aktivitu. Tato bude vysoká na celém území ČR (obr. 1). S klíšťaty se setkáme zpravidla ve vysoké trávě tam, kam přímo nesvítí sluníčko. Ale narazit na ně můžeme i v nižší trávě, určitě není pravidlem, že se objevují pouze v tzv. přerostlé trávě v podobě neudržovaných přírodních luk. Najdeme jev listnatých a smíšených lesích či křovích s bylinným patrem. Dále též na trávníku v parcích a zahradách, ale i na březích vodních toků. Téměř se s nimi nesetkáme v hustých jehličnatých lesích bez travin a v kamenných oblastech. Stejně jako v zemědělských kulturách. Proto, pokud se o víkendu ocitnete v rizikových oblastech, určitě mějte na paměti, že aktivita klíštěte je vysoká a je nutné se chránit, případně po příchodu domů prohlédnout své tělo.

Komáří aktivitu máme letos nižší, zejména oproti loňsku nebo předloňsku. Důvodem je suchá zima i suchý počátek vegetačního období, tedy jaro. Loni a zejména pak o rok dříve se vlivem extrémních srážek i tajícího sněhu vytvořily mokřady a bažiny. Tam se komáři líhnou. Letos byla tato místa četněji vysušená. Nyní se pro komáry vhodné podmínky vyskytly pouze lokálně po výrazných bouřkových srážkách. Aktivita komárů je vyšší na severu území a částečně ve střední části. O víkendu by se měl díky studenějším nocím snižovat.

A co tropy příští týden?

Aneb jako to aktuálně vypadá s modelovou prognózou. Zatímco nyní nás čeká letní víkend, modely potvrzují významnou vlnu veder příští týden. Konkrétní očekávaná maxima teploty samozřejmě zatím stanovit nelze. Horký vzduch k nám začne pronikat na počátku týdne. Nejvíce znát bude od úterý do pátku. toť zatím předběžné informace o vývoji velmi vysoké teploty vzduchu příští týden. Podstatně nebezpečnější z hlediska zejména lidského zdraví bude vlna vedra na jihozápadě Evropy, kde už nyní teplota dosahuje velmi vysokých hodnot. Ve Francii by mělo být v oblasti jihozápadu země na počátku příštího týdne kolem 45°C. Detailnější informace o velmi horkém počasí nabídneme v některém z dalších článků.