Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 1. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 1. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Teplé počasí s převahou západní cirkulace a postupem systémů front očekáváme i v prvním lednovém týdnu nového roku. Během druhé poloviny týdne by se mělo ochlazovat, jak se proudění stočí na chladnější. Aktivita atlantické cirkulace začne slábnout. Zimní počasí v nižších polohách však zatím čekat nelze, byť teplotně bude zimu určitě připomínat. Vyšší srážky mohou místy opět rozkolísat hladiny vodních toků v relativně stále zaplněných povodích.

Počasí na 1. týden 2024. Kapky vody po trvalém dešti na větvi borovice.

Týden: 1. až 7.1.2024

Předpověď

Hodně oblačnosti opět častá srážková činnost, tak začne leden ohledně počasí u nás. Od západu se začnou dostávat do vnitrozemí Evropy opět četné systémy front vázané na cyklony. Ty postoupí od západu z Atlantického oceánu, kde nabírají mnoho vlhkosti. Předběžně lze upozornit na to, že kromě horských poloh půjde o kapalné srážky a to v některých obdobích i v polohách nad 1000m n. m. To zapříčiní v případě vydatnějších srážek rychlejší odtoky vody z poměrně nasyceného území a vzhledem k zaplněnosti vodních toků k jejich vzestupům i na povodňové stupně. Tyto informace bude nutné následně zpřesnit, dle konkrétních prognóz srážek. Během druhé poloviny týdne se začne ochlazovat a to především až v závěru týdne. Sněhové srážky se tak začnou vyskytovat od 500m výšky a později pravděpodobně po delší dobu i v nížinných oblastech. Teplota vzduchu v nižších výškách nebude mrazivá, sníh zde zatím tedy nenapadne. Od středních poloh se ale příští víkend hodně pravděpodobně sněhová pokrývka opět vytvoří.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 4 až -2°C, uprostřed týdne 8 až 2°C
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C místy kolem poloviny týdne 12°C, v závěru 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1035mm/cm, místy 60mm/cm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

V západním proudění budou postupovat do centra Evropy frontální systémy spojené s cyklonami. Vlivem postupu systémů front se očekává střídání vzduchových hmot v naší oblasti a proměnlivá teplota vzduchu. V závěru týdne k nám začne pronikat o něco studenější vzduch od severozápadu až severu.

Závěr: Počasí na 1. týden 2024

I nadále se čeká vlhké počasí, současně také teplejší. Takže bez sněhové pokrývky a sněhová pokrývka na horách stále nebude mít dobrou kvalitu. To by se mělo zlepšit v závěru týdne, kdy se více ochladí. Stabilita ochlazení je však zatím předmětem upřesňování současných dosti nejistých prognóz.

TIP: Sledujte u nás Výhled teploty na více dní dopředu podle hlavních numerických modelů a vývoj této předpovědi. Mapy numerických modelů na krátký čas dopředu i klimatické dlouhodobé prognózy podle jednoho z nejpřesnějších numerických modelů ECMF najdete na webu charts.ecmwf.int.