Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 10. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 10. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

První březnový týden se očekává sušší a ve znamení zmírnění teplého proudění. Teplota vzduchu tak začne i mimo hory klesat k nule a při zmenšení oblačnosti i slabě pod nulu. Denní maxima nebudou tak vysoká jako v uplynulých týdnech. Očekávat je lze spíše do 10°C, ale ke konci týdne signalizují numerické modely návrat o něco teplejšího počasí s výskytem shodných hodnot teploty jako v současní době.

Počasí na 10. týden 2024. Rozkvétající ovocný strom na počátku jara.

Týden: 4. až 10.3.2024

Předpověď

Týden přinese málo srážek, po několika dnech s místy teplejším počasí se ochladí. To poznáme zejména na noční teplotě, která klesne častěji významněji pod 5°C. A při převaze nízké oblačnosti se čekají přízemní mrazíky, případně klesne teplota i ve dvou metrech nad povrchem pod nulu. To bude vzhledem k převaze zmenšené oblačnosti i záležitostí konce týdne. Denní amplitudy teploty tak budou oproti posledním dnům větší a to vzhledem ke slunečnímu svitu, který už je v tuto dobu přeci jen intenzivnější.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 6 až 1°C místy mrazíky, po polovině týdne 3 až -2°C.
  • Nejvyšší teplota: 5 až 10°C, ke konci týdne 10 až 15°C.
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5mm, místy 10mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Počasí ve střední Evropě ovlivní nízký tlak vzduchu, příliv teplého vzduchu začne slábnout. Ve druhé polovině týdne začne určovat středoevropské počasí vysoký tlak vzduchu nad severní Evropou. Na naše území začne opět pronikat teplý vzduch. Místy lze čekat inverzní ráz počasí.

Závěr: Počasí na 10. týden 2024

TIP: Jak se bude vyvíjet počasí v nejbližších sedmi dnech? Prozradí náš grafický Výhled na týden s textovou předpovědí.

Zpočátku týdne a na jeho konci se čeká i slunečné počasí, místy však s mlhami. Uprostřed týdne se vyskytne přechodně zvětšená oblačnost a místy nevýznamné srážky. Mnohde se srážky nevyskytnou za celý týden žádné, případně půjde o neměřitelné srážky. Vzhledem k začátku klimatologicky jarního období a převážně vysokému, místy velmi vysokému, nasycení nebude mít srážkově chudší období negativní vliv. Naopak mnohde je půda silně podmáčená.