Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 13. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 13. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Přelomový týden března a dubna přinese oproti většině týdne minulého dosti studené a také a vlhké počasí. Srážková činnost se odehraje ve všech polohách v různých skupenstvích. Nejprve se očekávají i v nížinách sněžení nebo sněhové krupky, ke konci týdne se sněžení omezí jen na horské oblasti.

Víkend ve znamení sněžení. Další ochlazení a noční mrazy. Sníh na keřích. Počasí na 13. týden 2023.

Týden: 27.3. až 2.4.2023

Předpověď počasí na 13. týden 2023

Velká oblačnost, kterou často doplní srážky. Zpočátku týdne sněhové ve všech polohách, v přeháňkách půjde o sněhové krupky s tímto prouděním a v tomto období spojené. Mírné oteplení se očekává ke konci pracovní části týdne. V nižších či středních polohách se začne vyskytovat častěji déšť než tuhé srážky během středy. Na horách by mělo většinou sněžit, až na malou výjimku.

Další ochlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Modely potvrzují opětovný sestup teploty vzduchu před víkendem, kdy sněžení se objeví od vyšších poloh. Na závěr týdne značí opětovně další ochlazování se sněhovými či jinými tuhými srážkami i v polohách nižších.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -3°C a ojediněle -6°C, po polovině týdne 8 až 2°C.
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, po polovině týdne 7 až 13°C  v závěru ochlazení na 7-8°C.
  • Průměrná teplota: 4 až 8°C, odchylka období: průměrné až podprůměrné.
  • Celkové srážky: 1030mm, na horách až 5060mm/cm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace

Po přechodu výrazné studené fronty k nám na začátku týdne pronikne studený vzduch od severu. V polovině týdne přejde přes centrální Evropu vysoký tlak vzduchu. Ve druhé polovině týdne k nám kolem něj pronikne teplejší vzduch. Další systémy front budou v západním až severozápadním proudění následovat i v závěru týdne. V neděli přes ČR pravděpodobně přejde od SZ další výraznější studená fronta.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem vývoje počasí na týden a textovou doprovodnou předpovědí. Mapy numerických modelů najdete například na webu wetterzentrale.de.