Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zima neřekla poslední slovo

Hodnocení článku

Zima neřekla poslední slovo, byť se může podle posledních dnů zdát, že ano. V tomto období je totiž zcela typické, že teplota vzduchu se krátce dostává i do hodnot, na kterých mnohdy nebývá ani v květnu touto dobou. Ale takto teplé počasí nikdy dlouho nevydrží a obvykle je střídáno a kompenzováno významným ochlazením a naopak nižší teplotou než by v tomto období měla být. Přesně takový trend můžeme čekat i nyní. Teplota vzduchu v minulých dnech stoupala na 20°C a více. Včera bylo na jihu Moravy dosaženo 22°C a ve středu teplota lehce přesáhla hodnotu 20°C vedle jižní Moravy také na několika místech v Čechách, zejména středních.

Ochlazení se ale blíží a již nyní je na západě znát, přes ČR přechází studená fronta a to první. Tato přináší ochlazení na teplotu více méně běžnou pro období ke konci března, přesně takovou jsme měřili před týdnem. O tomto ochlazení pojednáváme již v článku Dvacet stupňů o víkendu skončí. Během neděle přejde naše území od západu ale další studená fronta, poměrně výrazná, která přinese další ochlazování. Zima se tedy vrátí.

Výrazně se ochladí v pondělí, zima neřekla poslední slovo

Zima neřekla poslední slovo. Sněhové krupky v trávníku po přeháňce.

Za další studenou frontou očekáváme opět ochlazení v pondělí, kdy k nám začne pronikat ve výšce mrazivý vzduch. Zima tak neřekla poslední slovo. Toto bude znát i na teplotě vzduchu v nižších hladinách atmosféry, proto nutno očekávat srážky i zde tuhé. Tedy sněhové nebo v přeháňkách se sněhovými krupkami. Oblačnosti i srážek převáží hodně po většinu následujícího týdne a vlastně už od konce tohoto týdne. Mírné oteplení slibují současné odhady numerických modelů na závěr pracovní části týdne, velká oblačnost a srážky převáží.

Předpověď na toto období vykazuje ale zatím velkou nejistotu a není tak jisté, zda se uplatní příliv teplejšího vzduchu nebo opětovně studené proudění. To tak či tak modely prozatím nevylučují na první dubnové dny. Kdy by mělo dojít k dalšímu většímu ochlazení s přílivem mrazivého vzduchu ve výšce. To by znamenalo opět studené počasí s teplotou jen mírně nad nulou přes den a v noci mráz. V tomto období by šlo už o mráz, který může škodit, tzv. mráz ve vegetačním období. Zima stále neřekla poslední slovo.

TIP: Sledujte u nás Výhled teploty s modelovou předpovědí teploty vzduchu v různých výškách na více dní dopředu.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 25.3.: 9 až 14°C

Ne 26.3.: 8 až 13°C, na JV 15°C

Po 27.3.: 2 až 6°C

Út 28.3.: 2 až 6°C

St 29.3.: 5 až 9°C

Čt 30.3: 3 až 7°C