Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 14. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 14. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. První dny dubna musíme očekávat hodně studené s nebezpečným nočním mrazem (viz výstražné informace). Přes den čekejme také teplotu vzduchu připomínající zimu než jaro a případné srážky, kterých bude v první polovině týdne málo, sněhové i v nížinách. Mírně by se mělo oteplit ke konci týdne, tedy ve druhé polovině svátků jara. Přibude oblačnosti a také srážek, které očekáváme v nižších výškách opět dešťové. Díky oblačnosti a mírně teplejšímu vzduchu se udrží teplota vzduchu v nočních hodinách nad nulou.

Počasí na 14. týden 2023. Na horách hodně srážek. Přeháňka s krupkami ve studeném proudění.

Týden: 3. až 9.4.2023

Předpověď

Méně oblačnosti čekejme spíše přechodně do středy. Převáží ale oblačno a zejména na horách se objeví sněhové přeháňky. Pokud se vyskytnou srážky i jinde, budou do středy též sněhové. Po polovině týdne čekáme často velkou oblačnost, přibude srážek. Tyto čekejme sněhové od vyšších poloh, během druhé půlky týdne pak jen na horách a to většinou od 900-1100m n.m. I svátky čekáme tedy zejména zpočátku studené a současně převáží po celé období hodně oblaků s častými srážkami.

První dubnový týden b měl skončit teplotně podprůměrný nejen u nás, ale ve většině střední Evropy. Studený vzduch sahá daleko na jih. Nadprůměrný zůstane jen samotný severovýchod až východ Evropy.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -1 až -7°C, ke konci týdne 6 až 1°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, ke konci týdne 6 až 12°C
  • Průměrná teplota: 2 až 7°C, odchylka období: mírně podprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, místy 35mm a na horách i cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Okraj tlakové výše nad Skandinávií s přílivem velmi studeného vzduchu od SV/S ovládne počasí u nás do čtvrtka. Poté začne studené proudění slábnout, počasí u nás ovlivní nízký tlak vzduchu spojený se systémy front.

Závěr: Počasí na 14. týden 2023

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty. Mapy numerických modelů a další informace najdete například na webu wetteronline.de.

Týden přinese poměrně zásadní momenty pro vegetaci a případnou úrodu na ovocných stromech. Několik nocí s poměrně výrazným mrazem aktuálně kvetoucí stromy značně ovlivní. Případné osení nebo vzešlé plodiny nutno chránit pokrytím a to dostatečným, neboť místy klesne teplota v minimech i pod -5°C. Sněhové srážky se čekají v nejchladnějším období hlavně od vyšších poloh.