Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 16. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 16. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. V tomto týdnu očekávejme celkově méně srážek, avšak platí následující. Ve vztahu k některým místům se srážkové úhrny nijak moc lišit nebudou. Oproti konkrétním místům však spadne srážek podstatně méně. Území je ovšem po vydatných plošných srážkách přeci jen nasyceno. Zpočátku týdne čekejme oblačné počasí a občas se srážkami, na horách jich spadne o něco více. Maxima teploty se očekávají většinou do 15°C. Kolem poloviny týdne se mírně ochladí. Na konci týdne ubude oblačnosti, avšak ne zcela na slunečno a počasí se neobejde zcela bez srážek. Čekat lze přeháňky a vzhledem k teplotě vzduchu do 20°C už i bouřky.

Počasí na 16. týden 2023. Duha při jarní přeháňce.

Týden: 17. až 23.4.2023

Předpověď

Mírně jarní až jarní počasí nás provede prvními dny druhé poloviny dubna. Teplota vzduchu dosáhne jarních hodnot, nejvyšší teplotu lze čekat o víkendu. Zcela slunečné počasí ale nečekejme, neboť se ke konci týdne začnou tvořit denní přeháňky a také vzhledem k teplotě a období i bouřky. V týdnu převáží většinou oblačno nebo skoro zataženo, jen přechodně polojasné počasí. A srážky lze čekat místy v podobě deště či přeháněk, bouřky se vyskytnou zatím jen ojediněle.

Srážek očekáváme v týdnu menší množství, zejména v porovnání určitých lokalit s minulým týdnem. V tom došlo ke tvorbě zásoby vláhy a vody. Počasí čekejme samozřejmě teplejší ve vztahu k pokračujícímu jarnímu období. Nutno konstatovat, že se teplota očekává kolem dlouhodobého normálu. V některých dnech půjde místy i o slabě podprůměrnou teplotu. Nejchladnější čekáme počasí kolem poloviny týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 1°C, na konci týdne kolem 6°C
  • Nejvyšší teplota: 10 až 16°C, od západu kolem 10°C (při srážkách chladněji), na konci týdne 14 až 20°C
  • Průměrná teplota: 7 až 11°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 3 20mm, místy 30mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Střední Evropu bude ovlivňovat stále nízký tlak vzduchu jihovýchodně až východně od nás. Během týdne k nám pronikne o něco chladnější vzduch. Naopak v závěru týdne začne od jihozápadu až jihu do centrální Evropy proudit teplejší a také vlhčí vzduch.

Závěr: Počasí na 16. týden 2023

Pomalu začne období, kdy se v četnější míře tvoří tzv. konvekční srážky. A to včetně bouřek. Pro jejich výskyt budou nejvhodnější podmínky na konci týdne, ale vyloučit je nelze ani v první polovině týdne v mírně teplejším vzduchu. Nejchladnější počasí čekáme kolem poloviny týdne. Mrznout by mimo vyšší polohy nemělo, teplota vzduchu v minimech však klesne místy stále i pod 5°C. Zcela vyloučit přízemní mrazík tedy nelze, pokud se sejdou vhodné podmínky jako jsou vyjasnění a utišení větru po většinu noci.

TIP: Sledujte modelové mapy na naší stránce Výhled teploty na několik dalších dnů, ať si můžete udělat představu o tom, jak se teplota vyvine za několik dnů. Třeba pro plánování víkendového výletu. Mapy numerických modelů poskytuje například web wetter3.de.