Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí o víkendu a poté se ochladíme

Hodnocení článku

Letní počasí nás čeká po krátké pauze opět o víkendu, zatím naposledy. Maxima teploty kolem 20°C a slunečné počasí v centru anticyklony, přecházející přes centrum Evropy k východu, čekejme nyní do soboty. V neděli ještě bude počasí teplé, i přes letních 25°C můžeme čekat na jižní Moravě. Na západě už přeci jen teplota nestačí tolik vystoupit a dorazí tam změna v podobě studené fronty. Ta bude výrazná a přinese zásadní ochlazení na hodnoty pod dlouhodobým normálem. A to na několik dnů. Obecně se modely shodují na tom, že následující týden bude studený a tedy teplotně podprůměrný. Půjde o rozdíl oproti zejména posledním třem týdnům. Další týdny by měly být teplotně spíše vyrovnané a nepřinášet už tak extrémně vysokou teplotu. S chladným počasím bude příští týden souviset také více oblačnosti a o něco častější srážková činnost.

Letní počasí o víkendu zatím na delší dobu naposledy

Není v souladu se standardem našeho klimatu, aby první tropický den nastal na začátku dubna. Proto není ani zvláštní, kdy se nyní i letní počasí s maximem teploty 25°C či jí blízkým hodnotám odmlčí. Víkendové počasí bude ale velmi pěkné. Už nyní máme na obloze slunečno až polojasno a teplota bude do víkendu ještě stoupat. Dnes přesáhne mírně 20°C, o víkendu se přiblíží a někde dosáhne letních 25°C. Zatímco do soboty bude na obloze slunečno, během neděle už musíme čekat příchod oblačnosti a objeví se také první, většinou konvekční, srážky. Oblačnost slibují předpovědní modely už během soboty, zatím té srážkově nevýznamné. Hlavní srážky přijdou ale až na počátku příštího týdne. To přejde samotné rozhraní přes střední Evropu a naše území k východu. Znát to bude na teplotě, zejména při srážkách bude velmi chladno. Studené počasí bude umocněno i pocitem, neboť jsme si přeci jen zvykli v posledních dnech na velmi teplé počasí. Ani noční minimum neklesalo na tak nízké hodnoty, které se očekávají příští týden v denních maximech.

Západní proudění přinese opět teplo i zimu. Sněhová přeháňkách severozápadního proudění v dálce. Letní počasí o víkendu.

V pondělí se ochladí citelně, další ochlazení nás čeká hned během týdne. Minima teploty v některých dnech neklesla pod 12°C, o víkendu často neklesnou pod 10°C. V některých dnech příštího týdne maxima teploty nevystoupí nad 10°C, zejména při srážkové činnosti. Od vyšších poloh a krátce i od poloh středních kolem 500m půjde o sněhové srážky. Sněhové krupky se mohou v přeháňkách objevit i v polohách nižších, zejména během druhé poloviny příštího týdne.

Očekávaná maxima teploty o víkendu a příští týden:

So 13.4.: 20 až 24°C

Ne 14.4.: 18 až 22°C, na JV 25°C

Po 15.4.: 11 až 15°C

Út 16.4.: 7 až 12°C

St 17.4.: 7 až 11°C

Čt 18.4.: 5 až 9°C

Zatím to vypadá, že studené počasí vydrží po celý týden, tedy i na víkend. K tomu bude hodně oblačnosti a častější srážky. V noci teplota klesne k 0°C a při zmenšení oblačnosti se objeví i mráz, nejen při zemi. V takových případech mohou být po polovině týdne a to zejména na přelomu pracovní části týdne a víkendu až -3°C. Nadstandardně teplé počasí posledních týdnů bude nyní zásadně kompenzováno studeným obdobím. Teplota bude pro změnu i výrazněji podprůměrná.