Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 17. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 17. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Studené počasí bude pokračovat i tento týden, sněžení se vyskytne zejména v prvních dnech i ve středních polohách. V noci se objeví především v pondělí a na východě v úterý mráz i v nížinách. Ten opět bude škodit vegetaci. Hodně oblačnosti a místy i významnější srážky předpokládají numerické modely ve druhé polovině týdne. Zatím je ovšem velmi nejisté jejich rozložení.

Týden: 22. až 28.4.2024

Počasí na 17. týden 2024. Slunečné počasí, jarní obilí a v pozadí kvetoucí řepka.

Předpověď

Méně oblaků se čeká zejména v pondělí, přechodně i malá oblačnost. Studené počasí však čekáme i nadále. Oblaků bude přibývat již v úterý a od jihu a jihovýchodu se přidají srážky. Ty budou sněhové od přibližně 600-700m a podle současné prognózy hlavně na jihu a východě trvalejší a vydatnější. V cyklonální situaci se čeká hodně oblačné počasí se srážkami, místy opět vydatnějším a to patrně ve východní části republiky.

Mráz v noci již ke konci týdne nečekejme. Jednak bude hodně oblačnosti a jednak začne na naše území na konci týdne proudit teplejší vzduch.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -4°C, na konci týdne 7 až 0°C.
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C, postupně 7 až 12°C a na konci týdne 15°C.
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, odchylka období: mírně podprůměrné.
  • Celkové srážky: 530mm, na J/JV/V až 60mm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

Výběžek tlakové výše od západu zeslábne a ztratí vliv na počasí v centru Evropy. Vliv na naše počasí převezme tlaková níže spojená se systémem front, postupující od jihovýchodu. Cyklonální počasí se očekává i ve zbytku týdne. Zpočátku bude na naše území pronikat velmi studený vzduch od severovýchodu. Ke konci týdne se očekává příliv o něco teplejšího vzduchu.

Závěr: Počasí na 17. týden 2024

TIP: Výskyt srážek můžete aktuálně sledovat na naší stránce Aktuální srážky, včetně úhrnů těch spadlých a poměru k normálu. Mapy numerických modelů s předpovědí jednotlivých prvků najdete na webu pivotalweather.com.

Týden se čeká teplotně podnormální a srážkově průměrný až míst nadprůměrný. Díky tomuto průběhu počasí se nezvýší riziko požárů, naopak se zvýší půdní vláha. To je zejména před následným pálením čarodějnic určitě velice pozitivní vývoj. Pozitivní však nebude noční teplota, která se čeká v několika dnech často záporná.

Napsat komentář