Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 22. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 22. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Přelomový týden mezi květnem a červnem a zároveň mezi klimatologickým jarem a létem čekáme slunečný a suchý. Teplota vzduchu zůstane z posledních dnů ustálená a to mírně nad 20°C přes den. V noci či v ranních minimech kolem 10°C.  Absence srážkové činnosti a každodenní sluneční svit způsobí úbytek půdní vláhy i zásob vody. Riziko vzniku požárů se bude na celém území zvyšovat s maximem v nejsušších oblastech, již nyní panuje na Z/SZ a částečně ve středu Čech v nejnižších oblastech.

Počasí na 22. týden 2023. Západní a jižní anticyklonální situace. Slunečné počasí uprostřed léta.

Týden: 29.5. až 4.6.2023

Předpověď

Málo oblačnosti v týdnu doslova převládne. O něco více oblaků se očekává v závěru týdne, kdy se mohou objevit místy slabé přeháňky a to hlavně na východě území. Jinak můžeme čekat pokračování slunného a často celodenně zcela jasného počasí z konce týdne předchozího. Teplota vzduchu se v týdnu nijak zásadně nezmění. Vystupovat bude mírně nad 20°C a v některých dnech dosáhne maximálně letních 25°C. Na nejteplejší počasí to vypadá první den týdne a poté v závěru jeho pracovní části.

Chybějící srážky samozřejmě v tomto období znamenají již problém se suchem. Sucho máme rozvinuto nejvíce od středu Čech směrem na západ a severozápad. Tam spadlo v posledních týdnech méně srážek. Zhoršování stavu sucha se očekává v týdnu na celém území. Určitě stále nutno upozornit na velmi vysokou aktivitu klíšťat a vysokou míru výskytu pylu v ovzduší (podpoří velmi suché počasí, kvete zejména borovice lesní).

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C, na konci týdne 13 až 8°C
  • Nejvyšší teplota: 18 až 23°C, na počátku týdne a po jeho polovině krátce až 26°C
  • Průměrná teplota: 13 až 16°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5mm, odchylka období: extrémně podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu udržující se v pásu západní až severovýchodní Evropa bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí ve střední Evropě. Tento útvar působí blokačně pro cyklon a s nimi spojené systémy front. Frontální vlny postupující směrem do střední Evropy se v něm rozpadnou.

Závěr: Počasí na 22. týden 2023

Značně srážkově deficitní týden přinese zhoršení hydrologické bilance. Významně se zvýší riziko vzniku požárů ve volné krajině a doporučuje se vyhnout v přírodě manipulaci e zdroji ohně, rozdělávat ohně není dovoleno. Očekává se, že tato situace se stane velmi stabilní a ke změně počasí nedojde ani v následujících dnech.

TIP: Sledujte očekávaný vývoje teploty vzduchu na naší stránce Předpověď teploty a také aktuální hodnoty teploty vzduchu a UV indexu na stránce Aktuální teplota. Informace o počasí najdete též například na webu Severe weather Europe (AJ).