Hydrologická situacePředpověď srážekPrognózy počasíSucho

Déšť vadil a teď schází

Hodnocení článku

Déšť vadil a teď schází, aneb chladné a vlhké jaro se překlopilo do suchého a teplého začínajícího léta. Klimatologické léto je doslova za dveřmi, začíná ve čtvrtek 1. června 2023, o přibližně 20 dní později začne astronomické v podobě letního slunovratu. Teplotě máme léto zatím jen velmi přechodně při dosažení maxima teploty 25°C a i v tomto týdnu se teplota na tuto hodnotu dostane, avšak zatím spíše v ojedinělých případech dnů v rámci týdne. Přesto máme slunečné počasí dlouhodoběji bez významnějších srážek a v posledních dnech zcela bez srážek. Toto se projevuje v nižších a nížinných oblastech velkým úbytkem půdní vláhy vlivem vysokého výparu, které v těchto dnech již máme. Snižují ve vodnosti toků a díky zásobě podzemních vod udržující relativně dobrou vydatnost pramenů se zatím objevují na tocích nízké průtoky (resp. stavy sucha) ojediněle. Vyhlídky ovšem slibují hodně slunečního svitu a sucha nadále.

Déšť vadil, teď schází: Sucho se v ČR tento týden rozšíří, stejně tak riziko požárů

Dovolme si připomenout komentáře mnohých ještě před nedávnou dobou, kdy déšť vadil. Stále prší, všude stojí voda, zima se potáhne až do léta, topím stále jako … Ano, lze pochopit že dlouhodobě chladné a vlhké počasí není příjemné pro venkovní pobyt a aktivity,  ale … Lusknutím prstu se situace otočila a začínáme se potýkat se suchem, což další negativum. Máme pěkné slunečné počasí, již relativně teplé byť pro některé stále málo, ale opět nemáme vodu a v přírodě hrozí vznik i závažnějších požárů. Někteří po tomto volali, aneb vždy je to něco za něco.

Tento týden příliš srážek nespadne, pokračovat anticyklonální ráz počasí  přílivem relativně teplejšího vzduchu postupně od východu. Nad centrem Evropy se později v tlakové výši rozpadne slabá studená fronta. Teplota vzduchu bude z těchto důvodů v tomto týdnu dosti ustálená a i stavu počasí se příliš nezmění. Ve vlhčím vzduchu se objeví spíše ojediněle přeháňky nebo bouřky až v závěru týdne, tj. o víkendu. Tyto srážky samozřejmě jakoby vůbec nebyly, neboť sucho nezastaví,

Proto nutno čekat, že sucho se bude i nadále tento týden v ČR rozšiřovat. S tím se rozšíří i plošnost rizika vzniku požárů. Po nedávných větších srážkách máme obecně na Moravě a ve Slezsku, zejména na jihu a východě situace o poznání lepší. Tam zatím požáry nehrozí. Tento týden tam ale vodní kapacita v půdě též klesne. Před časem déšť vadil, teď schází a to působí sucho.

Déšť vadil a nyní schází. Ensemble modelu GFS z 29.5.2023.

Obr. 1 Déšť vadil, teď schází. Ensemble (variantní předpověď) modelu GFS z 29.5.2023 00 UTC pro Prahu na 16 dní, zdroj: wetterzentrale.de

Srážky od Medarda, ale budou řešením sucha?

Více srážek počítají modely během příštího týdne, v období Medarda (8. června) a v následujících dnech. Vzhledem k období a očekávané zvyšující se teplotě půjde často o lokání konvekční srážky. Určitě půjde o lepší počasí vzhledem k suchu než to, které čekáme tento týden. Ale sucho tyto srážky také nevyřeší. Z toho plyne, že sucho se bude více méně směrem k pravému léto spíše zvýrazňovat s určitými krátkodobými zlepšeními jeho některých druhů v závislosti na vývoji počasí a to hlavně srážek. Pro zlepšení stavu sucha by muselo být počasí významněji, plošněji a dlouhodoběji vlhké. To se zatím výhledově neočekává.

TIP: Déšť vadil, teď schází – vyhlížíte už srážky? Sledujte jejich předpověď nebo výhled podle základních modelů na našem webu.