Předpověď oblačnostiPředpověď srážekPrognózy počasí

Slunečné počasí nejen o víkendu

Hodnocení článku

Vypadá to na slunečné počasí nejen o víkendu. Teplota vzduchu překročí v maximech 20°C, v minimech však bude kvůli vyjasnění klesat stále i více pod 10°C. Ideální a pěkné počasí, řekne si o této předpovědi asi většina. Nicméně toto počasí přináší též negativa a nemusí být vhodné pro vše. Například zhorší hydrologickou situaci a bilanci na území ČR. Tam, kde nespadlo v minulých týdnech příliš srážek, se začíná navíc vyskytovat sucho. Toto zvyšuje v souvislosti s pokračováním tohoto počasí riziko vzniku požárů a to i závažnějších. Taková situace se týká a v dalších dnech přetrvá na západě a severozápadě Čech. Zde hrozí požáry a je třeba dávat při pohybu ve volné přírodě velký pozor při manipulaci s jakýmkoli zdrojem ohně. Letos totiž v této oblasti došlo na území Českého Švýcarska s menšímu požáru. V oblasti, která byla zasažena velkým požárem před necelým rokem.

Výhled: Slunečné počasí nejen o víkendu, ale také prohlubující se sucho

Příští týden čekáme pokračování stabilního slunného a také suchého počasí. Týden se podle předpovědi obejde beze srážek a očekávat můžeme převážně slunečné počasí. Taková situace není na přelomu května a června ideální, neboť srážková činnost je v tomto období dosti důležitá. V období, kdy máme nejdelší dny v roce, také tedy nejdelší sluneční svit a vyšší teplotu vzduchu dochází k vyššímu výparu vody. A to z vegetace, půdy i vodních ploch. Při absenci srážek, které mají tento výpar s postupem k létu stále více doplňovat, dochází k rychlému úbytku vodní kapacity v půdě. Současně také ke snižování průtoků vodních toků, které mají vodnost stále díky zásobám podzemních vod. Vydatnost pramenů se ale také postupně stále snižuje.

Slunečné počasí nejen o víkendu. Riziko vzniku závažných požárů k 27.5.2023.

Obr. 1 Riziko vzniku závažných požárů k 27.5.2023, zdroj: chmi.cz

Takový trend můžeme očekávat právě v příštím, přelomovém, týdnu. Příští týden není přelomovým jen co se týče měsíců května a června, ale také klimatologického období jara a léta. Dne 1. června začíná klimatologické léto začne suchým počasím beze srážek. Jak modely aktuálně vidí odchylky teploty a srážek na léto?  Model CFS teplotně mírně nadprůměrně a srážkově podprůměrně. Model IRI teplotně nadprůměrně spíše s nižší pravděpodobností a srážkově průměrně.

Dlouhodoběji srážkově deficitní máme počasí v západní a severozápadní části území. Jižní Morava díky srážkovému přídělu z poloviny května a bouřkové činnosti z počátku tohoto týdne má situaci o poznání lepší. Toto se odráží i v riziku vzniku požárů (obr. 1).

Slunečné počasí nejen o víkendu. Počet hodin slunečního svitu v rámci dne v Evropě na 29.5.2023.

Obr. 2 Slunečné počasí nejen o víkendu. Počet hodin slunečního svitu v Evropě na pondělí 29.5.2023, zdroj: wetteronline.de

Velká část Evropy bude mít v dalších dnech slunečné počasí. U nás čekáme často plný počet hodin slunečního svitu, tj. 15. Na počátku nového týdne se vyskytne nějaká oblačnost, avšak nevýznamná (obr. 2). A od poloviny týdne se opět očekává většinou celodenní sluneční svit.

Na co si v dalších dnech dávat pozor při užívání se pěkného počasí? Takových věcí bude hned několik, byť se zdá být toto počasí poklidné a pěkné. Jednak jde o vyšší UV index, který nabyde hodnot 6-7 a sluníčko tak bude více opalovat. Dále jde o aktivní klíště obecné, jehož aktivita bude v celé ČR na nejvyšším stupni. A na snadný vznik požárů, kdy na Z/SZ a částečně v centru Čech hrozí závažnější požáry. Zde bude na místě obejít se raději v přírodě zcela bez ohňů a nutná je ostražitost při manipulaci se zdroji ohně.

Současné déletrvající období suchého počasí a suchý začátek klimatologického léta ovšem nemusí znamenat výskyt tohoto problému po celé nejteplejší období roku. Toto období přinese zhoršení vláhové situace, avšak dík poměrně bohatému počasí na srážky v dubnu a až na výjimky i v první polovině května a též spíše chladnému počasí zásoby vody máme.