Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 25. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 25. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Počasí na 25. týden 2024. Přeháňková kupovitá, konvekční oblačnost na začátku léta.

Týden: 17. až 23.6.2024

Předpověď

Krátce se v týdnu očekává tropické počasí. Uplatní se ale proměnlivý charakter počasí typický pro naše klima, stabilní typicky letní situace nenastane. Jednotlivé přílivy teplého až velmi teplého vzduchu budou odděleny přechody studených front a naopak tedy prouděním chladnějšího vzduchu. Načež se následně opět obnoví příliv teplého vzduchu. Stabilnější naopak ochlazení se čeká v závěru týdne, pravděpodobně od víkendu. Týden předpokládejme celkově teplotně nadnormální vlivem výskytu krátce vysoké teploty. Srážky se objeví na frontách převážně v konvekční podobě, zejména ke konci týdne se na významnější studené frontě a při větší výměně vzduchových hmot vyskytnou i silné bouřky.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, přechodně 7°C.
  • Nejvyšší teplota: 21 až 27°C, přechodně (Út a Pá) 31°C.
  • Průměrná teplota: 16 až 19°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 830mm, lokálně v bouřkách 60mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Na území ČR pronikne v první polovině týdne od jihovýchodu až velmi teplý vzduch. Tento příliv ukončí, resp. přeruší během úterý a noci na středu přechod studené fronty. Krátce přinese příliv chladnějšího vzduchu v západní cirkulaci. Po polovině týdne dojde k obnově velmi teplého proudění od jihovýchodu až jihu. Tento příliv ukončí přechod významnější studené fronty během pátku. Poté by do centrální Evropy měl pronikat chladnější vzduch.

Závěr: Počasí na 25. týden 2024

V týdnu se očekává teplejší počasí, krátce tropické období. Počasí se však bude střídat a stabilnější horká vlna se neočekává. I tak se čeká zvýšený výpar a tedy pokles půdní vláhy, hladin podzemních vod a průtoků vodních toků. Zejména ke konci týdne mohou vodní toky rozkolísat lokální prudké srážky v bouřkách. Ty též zlepší půdní vláhu  sníží převážně se zvyšující riziko vzniku požárů v krajině.

TIP: Sledujte u nás přehled stavu hydrologické situace v ČR. Mapy numerických modelů lze sledovat například na webu pivotalweather.com.