Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí krátce

Hodnocení článku

Až tropické počasí se čeká krátce. Že z toho horkého počasí příliš tento týden nezbylo? Tento týden neměl přinést žádnou zásadní vlnu veder a od rána do večera každý den bezoblačné počasí a tedy sluneční svit. Takové počasí bylo přesně před rokem. Kromě pondělního tehdy běžného letního počasí už během pracovní části týdne šlo jen o vysokou a tedy extrémní teplotu dosahující až 35°C. Ochladilo se až na víkend. Letos bude teplota v tomto období proměnlivější a na hodnoty kolem tropických 30°C vystoupí jen přechodně. To se ovšem očekávalo, jen v posledních dnech numerické modely aktualizovaly ochlazení v polovině týdne. To potrvá o něco déle než se předpokládalo původně, proto horké počasí můžeme očekávat před studenými frontami zítra a poté v pátek.

V týdnu tropické počasí krátce, poté se trvale zmírní

Zítra se čeká v ČR až 30°C v odpoledních maximech, zdaleka však ne všude. Půjde pouze o nejteplejší místa, tedy nížinné oblasti kolem Prahy, ve středním až západním Polabí či na jihu Moravy. Teplota vzduchu vystoupí na vyšší hodnoty díky častějšímu slunečnímu svitu po celý den. Blížit se však bude zvlněné frontální rozhraní, které k nám přinese přechodně chladnější vzduch od západu. Středa bude chladnější, přes den na frontě více oblačná a místy s konvekčními srážkami. I když se ve čtvrtek předpokládá opět více slunečního svitu v nevýznamné tlakové výši postupující od západu, tak ve studenějším vzduchu teplota příliš nevystoupí. A ve čtvrtek ráno oproti ostatním nocím více poklesnou, i díky vyjasnění. Minima se častěji dostanou opět pod 10°C. Horko se čeká až v pátek, když začne rovnou příliv teplého až velmi teplého vzduchu před další, poměrně významnou studenou frontou, vrcholit. Tropické počasí se tedy vyskytne krátce ještě v pátek, poté se teplota trvaleji zmírní. Též ji mohou ovlivnit četnější srážky, které se očekávají v závěru týdne.

Tropické počasí krátce. Rozložení teploty v Evropě na pátek 21.6.2024.

Obr. 1 Denní maximum teplot pro Evropu na pátek 21.6.2024, příliv velmi teplého vzduchu od JV viditelný u nás, zdroj: wetterzentrale.de

Jaká čekat do konce týdne maxima teploty?

Út 18.6.: 26 až 30°C

St 19.6.: 23 až 27°C, na JV 31°C

Čt 20.6.: 22 až 26°C

Pá 21.6.: 27 až 31°C

So 22.6.: 20 až 24°C

Ne 23.6.: 20 až 24°C, při srážkách do 20°C

Další týden předpokládají numerické modely předběžně o něco chladnější než současný. Takže by nemělo dojít k výskytu nijak významně vysoké teploty, na kterou mnozí už asi netrpělivě čekají. Vyhlídka počasí na klimatologicky obecně letní období nevypadá tak, že by měla teplota nějak významněji převyšovat běžné hodnoty, tedy normál pro toto období. Klimatické výhledy směřují co do teploty minimálně pro další týdny a nejbližší měsíc spíše k dlouhodobému normálu.