Prognózy počasíSezónní výhledy

Červencové počasí 2023 průměrné

Hodnocení článku

Můžeme očekávat červencové počasí 2023 průměrné bez větších výkyvů teploty a srážek. A bez odchylek vůči dlouhodobému normálu. Pokračovat by mělo současné mírně letní až letní počasí. Samozřejmě se může vyskytnout období několika tropických dnů, avšak zatím nebude mít příliš dlouhé trvání. Převládat bude letní teplota. Srážková činnost se odehraje často spíše lokálně v podobě přeháněk a bouřek. Mírně více srážek by mělo spadnout kolem poloviny měsíce. Celkově lze čekat průměr srážek i teploty vzduchu v měsíci jako celku vyrovnaný. Teplota vzduchu může být až slabě nadprůměrná. Dlouhé horké období se pravděpodobně nevyskytne.

Stagnace průměrné teploty během měsíce

Průměrná teplota se snížilo po horkém počasí, které panovalo ke konci června. Maxima teploty se udržují pod 30°C a většinou oscilují kolem letních 25°C. Noční minima se pohybuje kolem 14-15°C. Podobný trend počasí by měl vydržet i na začátku července. Průměrná teplota bude průměrná a očekává se její setrvalý stav. Jen mírné výkyvy teploty zaznamenáme během jednotlivých dnů v jednotlivých delších obdobích. Výchylky se čekají více v podobě maxim nebo i minim teploty. Maxima mohou v prvních červencových dnech dosáhnout velmi krátce tropických 30°C. Během měsíce by této hodnoty měly dosahovat jen výjimečně. Minima mohou klesnou lehce pod 10°C a to opět krátce v přílivech chladnějšího vzduchu při malé oblačnosti.

Červencové počasí 2023 průměrné. Očekávané odchylky srážek od normálu s jistotou předpovědi na červenec 2023.

Obr. 1 Červencové počasí 2023 průměrné. Očekávané odchylky srážek od normálu s jistotou předpovědi modelu CFS na červenec, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Počasí na konci měsíce je jen těžko odhadnutelné

Na konec měsíce ani hrubé předpovědi samozřejmě nevidí a ty, které tam přeci jen vidí, tak mají nízkou pravděpodobnost úspěšnosti. Jak se vyvinou celkové průměrné teplotní a zejména srážkové charakteristiky prostě předpovědět nelze. Můžeme orientačně brát v potaz jen aktuální odhad, jak by se mohly vyvíjet. Obecně to vypadá na teplotně průměrné až lehce nadprůměrné a srážkově vyrovnané počasí vzhledem k dlouhodobému normálu. Střídání sušších a vlhčích epizod můžeme čekat i nadále. Odhad vývoje srážek předpokládá, že nejvíce jich spadne kolem poloviny měsíce. Tam by mohly být jejich úhrny až nadprůměrné s tím, že se očekávají lokální rozdíly vzhledem k lokálním bouřkovým srážkovým událostem.