Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 3. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 3. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

spíše zimní ráz počasí nás čeká ve všech polohách. V nižších výškách půjde o teplotu kolem nuly a o noční mráz. Výjimkou bude situace přechodu systému fronta kolem poloviny týdne. Po přechodu studené fronty se vrátí zimní počasí. Od vyšších poloh se bude akumulovat sníh, v nižších výškách napadne ve druhé polovině týdne též krátkodobě nižší vrstva sněhu. Významněji teplé počasí se zatím neočekává, byť se modelové prognózy nad 4. den stále dosti různí. Teplejší období by mělo nastat podle stávajících výhledů v dalším týdnu.

Počasí na 3. týden 2024. Sníh na keři, zimní počasí.

Týden: 15. až 21.1.2024

Předpověď

Převážně oblačné počasí, jen přechodně protrhávání oblačnosti. A srážky četněji a vydatněji od vyšších poloh. Na návětří hor na severu může napadnout i 40cm za tři dny. Po polovině týdne se očekává více srážek i mimo horské oblasti, zejména v období přechodu avizovaného systému front. Tento přechod vyvolá krátkodobé oteplení, avšak od pátku je nutno počítat s tím, že teplota vzduchu se opět udrží v maximech kolem nuly. Případně se objeví místa i mimo hory s celodenním mrazem.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 0 až -5°C a krátce kolem 2°C, v závěru týdne -4 až -9°C a na sněhu -12°C
  • Nejvyšší teplota: -2 až 3°C krátce 8°C, v závěru týdne -4 až 1°C
  • Průměrná teplota: -3 až 0°C, ojediněle 2°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 525mm/cm, návětří hor 2545cm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace

Přes naše území přejdou frontální systémy spojené s nízkým tlakem vzduchu. Zejména kolem poloviny týdne ovlivní počasí u nás významnější systém front spojený s cyklonou postupující od západu dále přes Polsko. Za studenou frontou tohoto systému k nám pronikne opětovně studený až mrazivý vzduch od severu. Jeho příliv by měl ukončit přechod dalšího frontálního systému v čerstvém západním proudění, které se pravděpodobně prosadí na začátku dalšího týdne.

Závěr: Počasí na 3. týden 2024

Poměrně střídavé počasí nás čeká kolem poloviny týdne, kdy od středy do pátku zaznamenáme velké změny teploty. Ze střední zimní teploty se dostaneme přes čtvrteční oteplení k opětovně zimní teplotě často i s celodenním mrazem v pátek. Lze tedy říci, že v týdnu převáží zimní ráz počasí i v nížinách. Ve srážkách se čekají rozdíly mezi horami, kde budou místy až nadprůměrné a nížinami. Spíše lze čekat však průměrný úhrn srážek pro začátek druhé poloviny ledna u nás.

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na webu meteociel.fr, podívejte se na vývoj teploty v hladině 850ha a její odchylky. To prozradí základní informace o vývoji teploty obecně.

Náš Výhled na týden je připravován třikrát týden v grafickém přehledu s doprovodnou textovou předpovědí na každý den a období tří posledních dnů.