Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

S bouřkami méně snesitelné horko

Hodnocení článku

Čeká nás s bouřkami méně snesitelné horko. Říkáte si, že bývalo i 35°C a horko bylo snesitelnější než když je nyní 30°C nebo i méně stupňů? Možné to je, neboť do hry vstupuje vlhkost vzduchu. Pocitově máme momentálně horko o poznání méně snesitelné než mnohokrát v případě teploty více nad 30°C. Příčinou je tzv. vysoký heat index. Tedy kombinace vysoké teploty a vlhkosti vzduchu zároveň. V současné době nemáme suché počasí, resp. suchý vzduch. Proto dochází ke tvorba lokálních bouřek. Tyto svými srážkami vlhkost vzduchu v takových místech dále zvyšují. I bez výskytu bouřky panuje ale zvýšená vlhkost vzduchu než při shodné teplotě za jiných situací.

Ve velmi suchém vzduchu se pocitově zdá výt horko snesitelnější. Například v červenci se vlhkost vzduchu pohybovala přes den kolem 30% nebo byla v extrémech i nižší a s přicházející nocí příliš nestoupala. V takovém případě jsme nepociťovali tak vysokou teplotu, byť ve skutečnosti byla teplota o několik stupňů vyšší. Nyní se při zvýšené vlhkost naše tělo hůře ochlazuje a a to vyvolává intenzivnější pocení. V dalších dnech se stále očekává vysoká teplota i vlhkost vzduchu s výskytem lokálních bouřek. Tyto mohou být i silné, podobně jako včera velmi lokálně na jihu Čech.

TIP: O pocitu dusna a opačné pocitové teplotě se dozvíte v článku Wind chill a Heat index, aneb pocitová teplota. S bouřkami lze čekat méně snesitelné horko vlivem zvýšené vlhkosti po srážkách.

S bouřkami méně snesitelné horko. Kdy je počasí extrémní? Bouřková oblačnost.

Lokální bouřky a vysoká vlhkost i nadále, s bouřkami bude ale méně snesitelné horko

Bouřky vzniknou lokálně opět dnes a to později odpoledne, večer a zpočátku noci na JZ/Z Čech. Opět ojediněle půjde o silné bouřky s přívalovými srážkami o velmi vysokých úhrnech 20-35mm za kratší dobu. Případně se mohou objevit v bouřkách i větší kroupy. Stejné platí ve středu, kdy se bouřky objeví kdekoli v ČR, ale opět velmi lokálně. A mohou být opět dosti silné. Čtvrteční bouřky se omezení spíše na horské oblasti, kde mohou být opět silné. Místy bouřky, i silné a to opět hlavně na horách můžeme očekávat i v pátek. O víkendu se objeví přeháňky a bouřky jen ojediněle při větší oblačnosti. Teplota vzduchu zůstane vysoká mírně přesahující 30°C v denních maximech. V minimech se očekává většinou kolem 20°C, tj. minimálně mírně pod 20°C.

Předpověď teploty v denních maximech na další dny:

St 16.8.: 29 až 33°C

Čt 17.8.: 28 až 32°C

Pá 18.8.: 29 až 33°C

So 19.8.: 29 až 33°C

Ne 20.8.: 30 až 34°C

Půjde stále převážně o vysokou teplotu vzduchu. Frontální rozhraní se přes naše území zatím nepřesune, naopak se vzdálí k severozápadu Evropy a od jihovýchodu k nám bude moci pronikat i nadále velmi teplý vzduch.