Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 36. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 36. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Slunečné a letní až tropické počasí nás čeká v prvním zářijovém týdnu. Zpočátku očekávejme chladnější noci, kdy ochlazení podpoří právě hlavně celonoční vyjasnění. Na konci týdne zesílí příliv teplého vzduchu od východu, což bude znát i na nočním minimu teploty. Srážky se celý týden nečekají, jen se mohou zejména zpočátku objevit brzké ranní mlhy. Samozřejmě nutno čekat v tomto období silné ranní rosy, v podobě tzv. horizontálních srážek. Změna počasí by měla nastat až v průběhu dalšího týdne.

Týden: 4. až 10.9.2023

Předpověď

Málo oblačnosti a žádné srážky, pouze případné krátkodobé ranní mlhy. Takové počasí můžeme čekat nejen na první den školy, ale po celý první zářijový týden. Významné střídání rázu počasí tedy pokračuje. Po polovině srpna panovalo významně horké počasí, na konci měsíce pak studené a významněji vlhké. Nyní nastává opět suché a velmi teplé. Půjde o poslední typicky letní dny, byť mírným nádechem blížícího se podzimu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 10°C, v závěru kolem 15°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 28°C, v závěru období až 31°C
  • Průměrná teplota: 17 až 20°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 3mm, odchylka období: silně podprůměrné.

Synoptická situace

Střední Evropu ovlivní rozsáhlá a stabilní tlaková výše s přílivem teplého vzduchu z východních směrů. Tento příliv zesílí na naše území na konci týdne.

Závěr: Počasí na 36. týden 2023

Počasí na 36. týden 2023. Polojasné suché počasí před polovinou září.

Vlhké a chladné období s méně významným výparem kompenzuje nyní suché bez srážek a teplé až postupně velmi teplé. Nutno čekat snižování půdní vláhy i poklesy průtoků vodních toků i mírné snižování hladin vod podzemních. Suché a teplé počasí bude přát případným sklizním v současné době spíše okopanin či také sušení sena. Tlaková výše zdá se být stabilním útvarem a přinese tak do ČR i střední Evropy pravděpodobně poslední pravé letní až postupně lehce tropické dny.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem počasí a textovou předpovědí. Mapy numerických modelů najdete například na webu ecmwf.int.