Předpověď oblačnostiPředpověď srážekPrognózy počasí

Tento týden ani nekrápne

Hodnocení článku

Tento týden ani nekrápne a teplota vzduchu bude až do víkendu jen stoupat, ve dne i v noci. Takovou předpověď milovníci slunného a teplého počasí čtou velmi rádi. Čeká nás totiž takové zářijové léto. Teplota vzduchu na konci týdne a poté na počátku toho dalšího lehce přesáhne i tropických 30°C. Absence srážek a každodenní sluneční svit ovšem způsobí své. A vliv tohoto počasí čekejme i negativní. Samozřejmě bude možné konat různé polní či zahradní práce. Ale na druhé straně se začne opět rozvíjet sucho. Sluníčko nasvítí každý den většinou plný počet hodin, což činí v současném období zhruba 13 hodin. Většinou očekáváme na obloze jasno nebo skoro jasno, jen přechodně v některých dnech až polojasno. Na mnohých místech tak půjde o celodenní jasnou oblohu. Příčina? Rozsáhlá a stabilní tlaková výše.

Nejbližší srážky za více než týden

Tento týden ani nekrápne. Akumulace srážek v Evropě na sedm dní. do 11.9.2023.

Obr. 1 Akumulace srážek na sedm dní v Evropě, mnohde tento týden ani nekrápne, zdroj: wetterzentrale.de

Tento týden se srážky neočekávají. Obloha zůstane každý den slunečná bez významnější oblačnosti a mnohde bez jakékoli oblačnosti. Hlavní dovolené skončily, proto tento týden můžeme označit vzhledem k tomu a vzhledem k očekávanému počasí v tomto směru za ideální. Teplota vody v přírodních nádržích klesla a bohužel její jakost se po vlně horka z poloviny srpna příliš nezlepšila. Teplota vody se pohybuje v nádržích a dalších stojatých vodách většinou pod 20°C. Jen v nejteplejších oblastech pak slabě přesahuje 20°C. Během tohoto týdne se ale ještě zvýší, byť to nepůjde tak rychle jako uprostřed léta nebo na jeho počátku. noci máme nyní o poznání delší a sklon slunečního záření se také mění a není tak kolmý, aby mohly sluneční paprsky vodu dobře ohřívat. Období se nám začíná dostávat do konce léta a kloní se k podzimu. S tím nutno počítat.

Ustálené počasí má ode dneška na svědomí rozsáhlá tlaková výše, kdy se k nám začíná dostávat pozvolna teplý vzduch od východu. Dnes zpozorujeme změnu směru větru postupně na východní. Oteplí se hlavně po polovině týdne a celý tento týden ani nekrápne. Hydrologicky to není dobře, ale existuje mnoho věcí, kterým toto počasí prospěje.

Rozsáhlá tlaková výše přinese slunečné nebo polojasné počasí bez srážek do většiny střední Evropy, ale nejen tam (obr. 1). Na východě střední Evropy se ještě objeví doznívající srážky na počátku týdne, poté už tak také ovládne počasí anticyklona. Změna počasí? Poměrně zadlouho, neboť tato tlaková výše zůstane téměř bez pohybu na místě. Půjde o typicky blokační tlakový útvar, který zabrání postupu frontálních vln, zejména od západu. Doslova přeruší tento západní přenos, díky kterému se do centra Evropy dostává vlhkost. Věčně ovšem tento stav nepotrvá, z dnešního pohledu ovšem není jisté kdy dojde k tzv. zlomu, tedy změně počasí. Jisté ovšem máme to, že tento týden ani nekrápne.

Tento týden ani nekrápne. Synoptická situace na 5.9.2023.

Obr. 2 Synoptická situace v Evropě na 5.9.2023, zdroj: metoffice.gov.uk

Tlaková výše se bude přesouvat, neboť žádný tlakový útvar není ve skutečnosti zcela stacionární. Přesun lze čekat ale pomalý a tlakový útvar se neodsune dostatečně daleko, aby mohlo dojít ke změně a průniku front od západu. Anticyklona se odsune k severovýchodu až severu v polovině týdne, následně se přesune k severozápadu a zpět postoupí na jih směrem do střední Evropy. S tím, že samozřejmě mohou vzniknout v prostoru anticyklony nové středy.