Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 40. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 40. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Počasí babího léta bude pokračovat, v polovině týdne dojde k ochlazení. Ustálené slunné a suché počasí se však po přechodu srážkově ne příliš významné fronty rychle vrátí. Konec týdne nabídne opět počasí odpovídající babímu létu s chladnějšími nocemi a velmi teplými dny.

Týden: 2. až 8.10.2023

Předpověď

Počasí na 40. týden 2023. Slunečné počasí a krajina začínajícího podzimu.

Převážně slunečno či zcela jasno a místy ranní mlhy. Takové počasí u nás převáží i v prvním říjnovém týdnu, ustálené počasí bude tak pokračovat. Kromě noci na středu, kdy přejde přes ČR studená fronta. Půjde o frontu doslova letního charakteru s úzkým oblačným pásem. Vliv další tlakové výše způsobí rychlé vylepšení počasí. Takže přechodně zesílí vítr, krátce se zvětší oblačnost a místy vyskytnou přeháňky. A po změně proudění se sníží teplota. Počasí odpovídající babímu létu však bude ihned po přechodu fronty pokračovat. Čekají nás vlivem vyjasnění více studené noci, ale stále poměrně teplé dny. Noční minima klesnou i k 5°C, denní maxima lze čekat sice níže, ale i tak v některých dnech slabě přesáhnou 20°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 9°C, po polovině týdne 10 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 26°C, po polovině týdne 14 až 20°C a krátce 22°C
  • Průměrná teplota: 12 až 15°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 6mm, odchylka období: silně podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu stále se obnovující určí počasí v centrální Evropě stále v pásu jihozápad/jih až severovýchod. Pouze v polovině týdne přejde naše území studená fronta a přeruší příliv teplého vzduchu. Poté se obnoví vliv anticyklony a teplejšího proudění.

Závěr: Počasí na 40. týden 2023

TIP: Sledujte u nás Předpověď na den s každodenní pravidelnou aktualizací dle rozpisu. Dozvíte se jaké čekat počasí druhý den v ČR. Mapy numerických modelů můžete sledovat na webu wetterzentrale.de, včetně variantních předpovědí a meteogramů pro konkrétní místo.

Vzhledem k očekávanému počasí můžeme čekat setrvalé stavy nebo lehké poklesy půdní vláhy i vodností toků. Počasí odpovídající nebo podobné babímu létu vydrží pravděpodobně minimálně v tomto týdnu.