Předpověď srážekPrognózy počasí

První sníh v nížinách příští týden

Hodnocení článku

“Už napadne konečně sníh i v nížinách. Tak už bohužel nasněží i v nížinách”. Takové reakce se očekávají na předpověď počasí pro poslední listopadové dny. Dvě skupiny lidí, první, která se nemůže dočkat zimního počasí. A druhá, která by pokud by to bylo možné toto roční období zrušila. Fakt je ovšem takový, že počasí můžeme čekat na přelomu listopadu a prosince studenější než by podle dlouhodobého normálu mělo být. Současně se očekává výskyt srážek. Teplota vzduchu bude i v nížinách tedy dostatečně nízká, aby se utvořila sněhová pokrývka a nějaký ten den setrvala. Půjde o první sníh v nížinách napadlý těsně před začátkem klimatologické zimy. Začíná dlouhá a studená zima? Podle tohoto vývoje počasí na počátku období nemůžeme předpovídat jaké bude celé toto období. Klimatické modely jsou stále toho názoru, že se brzo vrátí teplejší ráz počasí s intenzivním západním prouděním.

První sníh v nížinách, někde i několikacentimetrová pokrývka

První sníh v nížinách. Sněhová pokrývka k 29.11.2023.

Obr. 1 Celkové sněhová pokrývka v ČR a okolí v noci na středu 29.11.2023, zdroj: wetter3.de

Na celém území sníh nenapadne, ale na většině území ano. Nejmenší pravděpodobnost tvorby sněhové pokrývky bude na jižní Moravě. Tam s také vyskytnou nejslabší srážky, takže to nebude jen o tom, že se v této části nevyskytne dostatečně nízká teplota. Během dalších dnů lze čekat dostatečně mrazivé počasí i v podobě celodenních mrazů včetně nejnižších nadmořských výšek. Plošné a intenzivní sněžení se vyskytne v první polovině příštího týdne, kdy napadne sníh postupně na drtivé většině míst. Ve formě sněhu spadne v Čechách i více srážek a to od nedělního do úterního večera 5 až 15cm, výsledná sněhová pokrývka bude samozřejmě nižší. Sníh bude přes den i mírně odtávat či se případně nebude udržovat na površích. Sněhová pokrývka tak bude v řádu jednotek centimetrů. I tak se vyskytnou místa, kde se 10cm přiblíží. Vyšší polohy a zejména hory budou mít desítky centimetrů nového sněhu. Za uvedené období se může jednat o 20 až 40cm.

Úhrny nového sněhu na 25. - 28.11.2023.

Obr. 2 Úhrny nového sněhu do 28.11.2023, zdroj: snow-forecast.com

Dřívější první sníh neznamená bílé Vánoce, naopak

Výskyt studeného období se sněhem nyní naopak zvyšuje pravděpodobnost, že kolem poloviny prosince dojde k obratu cirkulace. A že poté nastanou naopak teplejší dny. I z tohoto zřejmě vychází pranostika “Kateřina na ledě, Vánoce na blátě”. Samozřejmě bude velmi záležet na tom, kdy přesně se které proudění vyskytne. Nyní vypadá poměrně jistě, že příští týden zůstane velmi studený a několik dnů bude ležet sníh i v nízkých nadmořských výškách. Kolem poloviny prosince se ovšem teplota zvýší a dostane z podprůměrných hodnot nad dlouhodobý normál. Otázkou poté ještě dlouho bude, zda následně teplejší počasí potrvá déle nebo proběhne ono teplé období před svátky a poté nastane opět změna. Tam bývá prognóza dlouho nejistá, takže to samozřejmě ještě přesně nepředpovíme poměrně dlouho. Dřívější výskyt sněhu a začátek zimního počasí mimo hory též neznamená, že bude zima jako celek studená a dlouhá. Klimatické modely stále slibují, že během zimní sezóny započaté se začátkem prosince převáží opět teplejší počasí. Zároveň vlhčí, což ukazuje na intenzivní přenos vzduchových hmot od západu. To vylučuje při převaze zásadní ochlazení.