Předpověď oblačnostiPrognózy počasí

Počasí téměř bez oblačnosti

Hodnocení článku

Slunečné počasí, na které vždy čekáme při plánování té pravé letní dovolené je tu. Letos bylo počasí spíše více oblačné a dosti proměnlivé celý červen i na počátku července. Nyní přichází ustálenější počasí, zejména půjde o několik zcela slunných dnů. Teplota vzduchu se mírní sníží, takže nebude takové horko jako v úterý. Zároveň ale nebude ani chladno. Teplota i stav oblohy budou velmi vhodné pro koupání. Jak dlouho vydrží počasí téměř bez oblačnosti?

Zcela slunné počasí na celém území lze čekat od čtvrtka do soboty

Ani ve středu už nebude kromě samotného východu země mnoho oblačnosti. Za studenou frontou se oblačnost ve výběžku tlakové výše rychle protrhá a ve středu během dne jí bude i nadále ubývat. Bude tedy již většinou slunečno až polojasno. A většinou slunečné počasí, často i celý den zcela jasné bez tvorby zásadnější kupovité oblačnosti, bude na konci pracovní části tohoto týdne (obr. 1). Hodnoty teploty vzduchu se budou udržovat pod 30°C, nejčastěji v rozmezí 23 až 28°C, jen ojediněle budou o něco málo vyšší. Vyjasnění sehraje svoji roli ale v nočních hodinách, kdy se uplatní radiační ochlazování. Z toho plyne, že budou noci od čtvrtka chladnější. Minima budou klesat i k 10°C, nejčastěji se budou udržovat kolem 13°C. Opětovné oteplování lze čekat na víkend, kdy vydrží stále málo oblačnosti. Rozhodně ale nebude tak horko jako v úterý. Současně bude v závěru týdne přibývat oblačnosti. více informace o počasí den po dni nabízí výhled na týden.

Počasí téměř bez oblačnosti. Předpověď pokrytí oblohy oblaky na 30.7.2020.

Obr. 1 Odhad pokrytí oblohy celkovou oblačností podle modelu Aladin na čtvrtek 30.7. odpoledne, zdroj: chmi.cz

Kolik oblačnosti lze během dne očekávat v ČR v dalších dnech – procentuální vyjádření:

St 29.7.: 45%

Čt a Pá 30. a 31.7.: 20%

So 1.8.: 30%

Ne 2.8.: 70%

Slunné počasí = návrat sucha

S často slunným počasím bez srážek a spíše s vyšší teplotou se vrací sucho. Snižovat se bude převážně vlhkost půdy, ale více méně i vodnosti toků a hladina podzemních vod. Ve svrchní vrstvě půdy je sucho poměrně značné, zejména ve středních a severozápadních Čechách. V příštím týdnu to vypadá, že bude oblačnosti již více. Anticyklonální počasí skončí a nad centrální Evropou se bude vyskytovat naopak nízký tlak vzduchu. Počasí bude současně vlhčí, což je obecně pozitivní zpráva. Počasí téměř bez oblačnosti bylo velmi časté v loňském i před loňském roce. Zejména v červnu a červenci loňského roku společně s velmi vysokou teplotou značně přispělo k rozvoji sucha.