HydrometeorologiePočasíZajímavosti

Kdy čekat nejméně oblačnosti?

Hodnocení článku

V letních měsících jsou hojně rozšířeny aktivity jako je koupání či přímo opalování. Pro tyto je vhodné, aby se vyskytoval pokud možno neustále sluneční svit. Podle čeho poznáme, kdy bude na obloze málo oblačnosti? Nejméně oblačnosti je na obloze jednoznačně v létě. Ale rozhodně ne při každé meteorologické či lépe řečeno synoptické situaci. Naláká vás ráno jasná obloha a v poledne, když přijdete k jezeru či rybníku začnou slunečnímu svit bránit oblaky? Lidově se běžně říká “sluníčko začne zacházet”. Tento text se pokusí poradit, kdy čekat nejméně oblačnosti.

Tlaková výše jako taková není zárukou jasné oblohy, kdy čekat nejméně oblačnosti?

Pokud nebudeme hovořit o chladné části roku, tak ani v teplé části roku či dokonce uprostřed léta není vliv tlakové výše zárukou slunného počasí po celý den. Každý si určitě všiml, že ráno a dopoledne je zejména v létě většinou slunečno či zcela jasno. Odpoledne tomu tak ale v četných případech není. Vzniká typická letní kupovitá oblačnost, které je mnohdy velké množství a pronikat slunečnímu svitu k povrchu tato brání i delší dobu. Tyto oblaky navíc odrážejí velké množství přicházejícího slunečního záření tím brání oteplování povrchu a okolního vzduchu. Odražené záření od oblaků je jednou ze záporných (výdajových) složek tepelné bilance. Další informace o bilanci a podmínkách k nočnímu ochlazování najdete v nedávno vydaném článku Tepelná bilance a radiační ochlazování.

Minimum oblačnosti bude často v noci a ráno nebo večer, přes den spíše výjimečně

V letním období se vyskytuje při anticyklonálním počasí v nočních a ranních hodinách často zcela jasné počasí. Pokud se neprojevuje změna počasí v podobě přibývání oblačnosti vyšších pater (Cirrus, Cirrostratus). Taková situace je typická pro zadní stranu tlakové výše. Místy mohou vznikat dle podmínek i oblaky jiných druhů, například menší či větší vrstvy oblaků Altocumulus. Jasná obloha může vydržet dle podmínek i dopoledne nebo kolem poledne. Řeč je o podmínkách pro vznik kupovité či konvekční oblačnosti. Za takové oblaky považujeme ve vysokého tlaku vzduchu zejména oblaky Cumulus. Pokud se na obloze nevyskytuje žádná jiná oblačnost a to bez dalších podmínek, tak vzniknou oblaky tohoto druhu hojně. Jejich množství závisí na situaci a podmínkách. Zásadní parametr, vlhkost vzduchu, a výška kondenzační hladiny, od které oblaky vznikají. Pro další informace o kondenzační hladině odkazujeme na článek v odkazu této věty.

Obr. 1 Kupovitá oblačnost vznikající při méně významné konvekci v odpoledních hodinách, sluneční svit se občas zastíněn, oblaků není příliš, ale ani nejméně. Typická situace dále za studenou frontou nebo na okrajích tlakové výše za zvýšené vlhkosti vzduchu

Vlhkost vzduchu jako zásadní parametr pro vznik oblaků

Kdy čekat nejméně oblačnosti přes den? Při nedostatečné vlhkosti vzduchu vznikne malé množství těchto oblaků, takže z jasné oblohy se stane maximálně polojasná obloha. A sluneční svit může zastínit tato oblačnost, podle jejich polohy a rychlosti postupu, spíše krátce. Rychlost postupu oblaků určuje rychlost proudění ve výšce jejich výskytu. Tuto lze včetně směru jejich postupu dobře pozorovat přímo při pohledu na oblohu. Podle podmínek budou oblaky také vertikálně méně či více mohutné. Ve vysokém tlaku vzduchu bývají většinou podmínky pro vznik nevýznamných kupovitých oblaků plochého tvaru, zvaného humilis. Tyto oblaky nepřinesou žádné přeháňky, proto jsou nazvané jako oblaky pěkného počasí v teplé části roku.

Obr. 2 Žádná nebo jen minimum oblačnosti uprostřed odpoledne znamená vliv centra tlakové výše na dané území. Často není anticyklona tak rozsáhlá, aby takové počasí vydrželo delší dobu nebo aby se vůbec vyskytlo.

Obr. 3 Hodně kupovité oblačnost, včetně tmavých odstínů, v odpoledních hodinách

Při vysoké vlhkosti vzduchu a dalších vhodných podmínkách může vznikat oblaků podstatně více. Může být oblačná nebo i skoro zatažená obloha mnoha oblaky Cumulus v různých výškách. Oblaky se mohou vyskytovat i nad sebou a zcela zastiňovat sluneční svit a to i na dlouhou dobu. Přesněji řečeno při tomto stavu nás čeká sluneční svit pouze krátkodobý, zejména při pomalém přesunu oblaků. Tyto oblaky mohou při větším vertikálním vývoji přinášet i přeháňky. Nepůjde tedy již jen o ploché oblaky bílého vzduchu, zvané též letní.

Večerní vyjasnění značí pokračování anticyklonálního počasí

Kdy čekat nejméně oblačnosti? Podvečerní až večerní vyjasnění v létě.

Obr. 4 Celkové vyjasnění oblohy s přicházejícím večerem je téměř jistotou pěkného počasí v dalším dni, neboť se prosazuje výběžek tlakové výše či nastupuje přímo celá anticyklona nad dané území

Nyní už záleží na podmínkách, jak dlouho se vyskytne více konvekčních oblaků a kdy začnou vznikat. Za studenou frontou ve vlhkém vzduchu můžeme čekat jasnou oblohu skutečně jen brzy ráno. Už například kolem 9. hodiny dopolední bude i skoro zatažená a přeháňky jsou téměř jisté. Hodně oblaků čekejme až do večera, další vývoj závisí na situaci. Pokud se nevyjasní ani pozdě večer, v atmosféře se vyskytuje hodně vlhkosti a může se případně blížit (další) studená fronta. Pokud se kupovité oblaky rozpadnou s příchodem večera, druhý den čekejme opět hezky. Samozřejmě musíme sledovat i další projevy počasí, které mohou značit klidně i změnu. Oblačnost se může rozpadnout, ale vítr může nápadně zesílit. Zde odkážeme na stránku Předpovědi podle přírody.

Méně nebo více kupovitých oblaků? Kdy čekat nejméně oblačnosti?

Více kupovité oblačnosti vznikne zejména na přední straně tlakové výše či na její zadní straně, která se vyznačuje i přibýváním jiných oblaků. Kolem centra tlakové výše se setkáme i se zcela jasnými dny. Při této situaci vznikne kupovité oblačnosti nejméně. Její vývoj může započít až kolem poledne a už po 16. hodině již pozorujeme rozpad oblaků. Kupovitých oblaků se objeví tak málo, že nemusí v dané lokalitě zastínit za celou dobu své existence sluneční svit. Případně nevznikne  v suchém vzduchu v centru anticyklony vůbec žádná kupovitá oblačnost za celý den. Větší pravděpodobnost jejího vzniku existuje na horách a nad členitým terénem. Z nížiny můžeme tyto oblaky pozorovat například u obzoru, jinde na obloze bude zcela jasno.

Závěr: Kdy čekat nejméně oblačnosti?

I když vás při koupání a zvlášť při opalování hodně nepotěší, když je ráno jasné počasí a vy jste na cestě k vodě. A když poté odpoledne je oblačno a vy čekáte na sluneční svit. A nakonec když je opět až jasno večer, kdy už jdete či jedete od vody domů. Ale toto je typicky letní průběh oblačnosti při této situaci. Kdy čekat nejméně oblačnosti? Jak již uvádíme, nejméně oblačnosti vznikne kolem centra anticyklony. Tam převládají sestupné pohyby vzduchu, který se otepluje a vysušuje. Tím je bráněno vzniku oblačnosti a případná existující oblačnost se rozpadá tak, jak ubývá ze vzduchu vlhkosti. V hřebeni tlakové výše je anticyklonální cirkulace také, ale vzduch není tak suchý, aby nevznikala alespoň odpolední kupovitá oblačnost. Tento text je objasněním kdy se vyskytuje nejméně oblačnosti především v teplé části roku, či přímo v letním období.

V chladné části roku je situace zcela jiná. Tam není tlaková výše vůbec zárukou slunečného počasí. U nás dochází k výskytu významné teplotní inverze a vznik četných mlh či nízké oblačnosti. Výše uvedené pro teplou část roku by v zimním období platilo spíše pro horské polohy, nejvíce pak pro vrcholové partie našich hor. I v zimním období hraje z pohledu komplikovaného a obtížně předpověditelného vzniku mlh a nízké oblačnosti velkou roli vlhkost vzduchu.

Další informace

Zájemce o hlubší studium synoptických situací s vazbou na počasí s malou oblačností odkážeme na naší stránku Synoptické situace (dle potřeby si můžete nastudovat nebo oprášit své znalosti ze Základů čtení synoptických map). První uvedený odkaz vede na stránku s možnými synoptickými situacemi a též synoptickými typy ve vztahu k našemu území.

Kde sledovat předpověď oblačnosti?

Model Aladin dokáže v současné době předpovídat oblačnost detailně. Předpovídá vedle celkové oblačnosti pokrytí oblohy jednotlivými vrstvami oblaků (výskyt oblaků různých pater – vysoká, střední a nízká oblačnost). Výsledky výpočtů jsou k dispozici na http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html. Jednotlivé druhy oblaků v podobě oblačných pater předpovídají i globální modely. Co dalšího je potřebné pro určení kdy čekat nejméně oblačnosti?

Kde sledovat aktuální a očekávaný vývoj synoptické situace? Nejlépe na stránce ČHMÚ, aktuální stav (analýza) na http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace a předpověď na http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace. Též doporučíme pěkné a propracované mapy na s předpovědí situace v Evropě několik dní dopředu na německém DWD https://www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html.