Kdy čekat nejméně oblačnosti?

V letních měsících jsou hojně rozšířeny aktivity jako je koupání či přímo opalování. Pro tyto je vhodné, aby se vyskytoval pokud možno neustále sluneční svit. Podle čeho poznáme, kdy bude na obloze málo oblačnosti? Nejméně oblačnosti je na obloze jednoznačně v létě. Ale rozhodně ne při každé meteorologické či lépe řečeno synoptické situaci. Naláká vás ráno jasná obloha a v poledne, když přijdete k jezeru či rybníku začnou slunečnímu svit bránit oblaky? Lidově se běžně říká „sluníčko začne zacházet“. Tento text se pokusí poradit, kdy čekat nejméně oblačnosti.

Tlaková výše jako taková není zárukou jasné oblohy

Pokud nebudeme hovořit o chladné části roku, tak ani v teplé části roku či dokonce uprostřed léta není vliv tlakové výše zárukou slunného počasí po celý den. Každý si určitě všiml, že ráno a dopoledne je zejména v létě většinou slunečno či zcela jasno. Odpoledne tomu tak ale v četných případech není. Vzniká typická letní kupovitá oblačnost, které je mnohdy velké množství a pronikat slunečnímu svitu k povrchu tato brání i delší dobu. Tyto oblaky navíc odrážejí velké množství přicházejícího slunečního záření tím brání oteplování povrchu a okolního vzduchu. Odražené záření od oblaků je jednou ze záporných (výdajových) složek tepelné bilance. Další informace o bilanci a podmínkách k nočnímu ochlazování najdete v nedávno vydaném článku Tepelná bilance a radiační ochlazování.

Minimum oblačnosti bude často v noci a ráno nebo večer, přes den spíše výjimečně

V letním období je při anticyklonálním počasí v nočních a ranních hodinách často zcela jasné počasí. Pokud se neprojevuje změna počasí v podobě přibývání oblačnosti vyšších pater (Cirrus, Cirrostratus). Taková situace je typická pro zadní stranu tlakové výše. Místy mohou vznikat dle podmínek i oblaky jiných druhů, například menší či větší vrstvy oblaků Altocumulus. Jasná obloha může vydržet dle podmínek i dopoledne nebo kolem poledne. Řeč je o podmínkách pro vznik kupovité či konvekční oblačnosti. Za takové oblaky považujeme ve vysokého tlaku vzduchu zejména oblaky Cumulus. Pokud se na obloze nevyskytuje žádná jiná oblačnost a budou dány další podmínky, tak budou vznikat oblaky tohoto druhu hojně. Jejich množství bude záviset na situaci a podmínkách. Zásadní bude vlhkost vzduchu a výška kondenzační hladiny, od které budou oblaky vznikat. Pro další informace o kondenzační hladině odkazujeme na článek v odkazu této věty.

Obr. 1 Kupovitá oblačnost vznikající při méně významné konvekci v odpoledních hodinách, sluneční svit se občas zastíněn, oblaků není příliš, ale ani nejméně. Typická situace dále za studenou frontou nebo na okrajích tlakové výše za zvýšené vlhkosti vzduchu

Vlhkost vzduchu jako zásadní parametr pro vznik oblaků

Kdy čekat nejméně oblačnosti přes den? Při nedostatečné vlhkosti vzduchu bude vznikat malé množství těchto oblaků, takže z jasné oblohy budeme mít maximálně polojasnou oblohu. sluneční svit může být zastíněn, podle polohy a rychlosti postupu těchto oblaků, spíše krátce. Rychlost postupu oblaků určuje rychlost proudění ve výšce jejich výskytu. Tuto lze včetně směru jejich postupu dobře pozorovat přímo při pohledu na oblohu. Podle podmínek budou oblaky také vertikálně méně či více mohutné. Ve vysokém tlaku vzduchu bývají většinou podmínky pro vznik nevýznamných kupovitých oblaků plochého tvaru, zvaného humilis. Tyto oblaky nepřinesou žádné přeháňky, proto jsou nazvané jako oblaky pěkného počasí v teplé části roku.

Obr. 2 Žádná nebo jen minimum oblačnosti uprostřed odpoledne znamená vliv centra tlakové výše na dané území. Často není anticyklona tak rozsáhlá, aby takové počasí vydrželo delší dobu nebo aby se vůbec vyskytlo.

Obr. 3 Hodně kupovité oblačnost, včetně tmavých odstínů, v odpoledních hodinách

Při vysoké vlhkosti vzduchu a dalších vhodných podmínkách může vznikat oblaků podstatně více. Může být oblačná nebo i skoro zatažená obloha mnoha oblaky Cumulus v různých výškách. Oblaky se mohou vyskytovat i nad sebou a zcela zastiňovat sluneční svit a to i na dlouhou dobu. Přesněji řečeno při tomto stavu bude sluneční svit pouze krátkodobý, zejména při pomalém přesunu oblaků. Tyto oblaky mohou při větším vertikálním vývoji přinášet i přeháňky. Nepůjde tedy již jen o ploché oblaky bílého vzduchu, zvané též letní.

Večerní vyjasnění značí pokračování anticyklonálního počasí

Obr. 4 Celkové vyjasnění oblohy s přicházejícím večerem je téměř jistotou pěkného počasí v dalším dni, neboť se prosazuje výběžek tlakové výše či nastupuje přímo celá anticyklona nad dané území

Nyní už záleží na podmínkách, jak dlouho bude více konvekčních oblaků a kdy začnou vznikat. Za studenou frontou ve vlhkém vzduchu můžeme čekat jasnou oblohu skutečně jen brzy ráno. Už například kolem 9. hodiny dopolední bude i skoro zatažená a přeháňky jsou téměř jisté. Hodně oblaků bude až do večera, další vývoj bude záviset na situaci. Pokud se nevyjasní ani pozdě večer, v atmosféře je hodně vlhkosti a může se případně blížit (další) studená fronta. Pokud se kupovité oblaky rozpadnou s příchodem večera, bude druhý den opět hezky. Samozřejmě musíme sledovat i další projevy počasí, které mohou značit klidně i změnu. Oblačnost se může rozpadnout, ale vítr může nápadně zesílit. Zde odkážeme na stránku Předpovědi podle přírody.

Více kupovité oblačnosti bude vznikat zejména na přední straně tlakové výše či na její zadní straně, která je typická i přibýváním jiných oblaků. Kolem centra tlakové výše se setkáme i se zcela jasnými dny. Při této situaci bude vznikat kupovité oblačnosti nejméně. Její vývoj může započít až kolem poledne a už po 16. hodině budeme pozorovat rozpad oblaků. Kupovitých oblaků bude tak málo, že nemusí v dané lokalitě zastínit za celou dobu své existence sluneční svit. Případně nebude vznikat v suchém vzduchu v centru anticyklony vůbec žádná kupovitá oblačnost za celý den. Větší pravděpodobnost jejího vzniku je na horách a nad členitým terénem. Z nížiny můžeme tyto oblaky pozorovat například u obzoru, jinde na obloze bude zcela jasno.

Závěr

I když vás při koupání a zvlášť při opalování hodně nepotěší, když je ráno jasné počasí a vy jste na cestě k vodě. A když poté odpoledne je oblačno a vy čekáte na sluneční svit. A nakonec když je opět až jasno večer, kdy už jdete či jedete od vody domů. Ale toto je typicky letní průběh oblačnosti při této situaci. Kdy čekat nejméně oblačnosti? Jak bylo řečeno, nejméně oblačnosti bude vznikat kolem centra anticyklony. Tam převládají sestupné pohyby vzduchu, který se otepluje a vysušuje. Tím je bráněno vzniku oblačnosti a případná existující oblačnost se rozpadá tak, jak ubývá ze vzduchu vlhkosti. V hřebeni tlakové výše je anticyklonální cirkulace také, ale vzduch není tak suchý, aby nevznikala alespoň odpolední kupovitá oblačnost. Tento text je objasněním kdy se vyskytuje nejméně oblačnosti především v teplé části roku, či přímo v letním období.

V chladné části roku je situace zcela jiná. Tam není tlaková výše vůbec zárukou slunečného počasí. U nás dochází k výskytu významné teplotní inverze a vznik četných mlh či nízké oblačnosti. Výše uvedené pro teplou část roku by v zimním období platilo spíše pro horské polohy, nejvíce pak pro vrcholové partie našich hor. I v zimním období hraje z pohledu komplikovaného a obtížně předpověditelného vzniku mlh a nízké oblačnosti velkou roli vlhkost vzduchu.

Zájemce o hlubší studium synoptických situací s vazbou na počasí s malou oblačností odkážeme na naší stránku Synoptické situace (dle potřeby si můžete nastudovat nebo oprášit své znalosti ze Základů čtení synoptických map). První uvedený odkaz vede na stránku s možnými synoptickými situacemi a též synoptickými typy ve vztahu k našemu území.

Kde sledovat předpověď?

Model Aladin dokáže v současné době předpovídat oblačnost detailně. Předpovídá vedle celkové oblačnosti pokrytí oblohy jednotlivými vrstvami oblaků (výskyt oblaků různých pater – vysoká, střední a nízká oblačnost). Výsledky výpočtů jsou k dispozici na http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html. Jednotlivé druhy oblaků v podobě oblačných pater předpovídají i globální modely. Co dalšího je potřebné pro určení kdy čekat nejméně oblačnosti?

Kde sledovat aktuální a očekávaný vývoj synoptické situace? Nejlépe na stránce ČHMÚ, aktuální stav (analýza) na http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace a předpověď na http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace. Též doporučíme pěkné a propracované mapy na s předpovědí situace v Evropě několik dní dopředu na německém DWD https://www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: