Počasí teplé, voda se prohřívá

Hodnocení článku

Začalo klimatologické léto a s ním nastalo i teplejší počasí. Avšak stalo se tak po několika týdnech studené počasí, kdy teplota v ranních minimech nebyla ani v nížinách daleko bodu mrazu. Lze tedy konstatovat, že je počasí teplé, voda se prohřívá. Teplota vody totiž není úplně nejvyšší, ale v posledních dnech se významněji zvyšuje. A to i díky četnému slunečnímu svitu, který v minulých týdnech spíše chyběl. Zpočátku týdne se ještě projevovaly studené noci. Tím se oteplování vody zpomalovalo. V současných dnech a i těch nejbližších bude pokračovat zvyšování teploty vody. Řeč je o stojatých vodách. V řekách je však voda stále dosti studená. V tomto článku se podíváme nejen na očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech. Ale také na to, jak teplou vodu mají vybrané nejznámější nádrže v ČR.

Letní dny i nadále

Počasí bude letní i nadále, ale změna se již blíží. Přes ČR přejde vlnící se frontální rozhraní, které bude měnit slunné a teplé počasí jen velmi pozvolna. Suché slunné počasí trvá v ČR celý tento týden, postupně se teplota zvyšovala a v současné době dosahuje nebo slabě přesahuje letních 25°C. Podobnou teplotu můžeme očekávat i nadále, frontální rozhraní zatím ovlivní počasí zejména na JZ/Z Čech a obecně v Čechách. Až během příštího týdne zavládne skutečně vlhké počasí. Půjde přitom převážně o lokální konvekční srážky. Ty budou i nadále častější v Čechách. Počátek týdne bude tedy ve znamení letní teploty. Zatím tropické počasí čekat nelze, naopak dojde během týdne k ochlazení. A maxima teploty lze čekat kolem 20°C.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 5.6.: 24 až 28°C

Ne 6.6.: 23 až 28°C, na JZ/Z kolem 20°C

Po 7.6.: 22 až 26°C

Út 8.6.: 22 až 26°C, na JZ/Z kolem 18°C

St 9.6.: 18 až 22°C

Čt 10.6.: 17 až 21°C

Oteplovat by se mělo začít od pátku. Opět se vrátí letní teplota. Při malé oblačnosti budou ale chladnější noci  minimy opět i pod 10°C, ale již ne významně.

TIP: Sledujte předpověď teploty.

Teplota vody v nádržích většinou 15 až 18°C

Teplota vody v nádržích se pohybuje spíše kolem 16-17°C, jen ojediněle dosahuje 18°C. Více v přehledu nejvyšší teploty v našich nádržích. Velmi nízká teplota je ve slezských a jihomoravských nádržích.

19.5°C Újezd

19.3°C Rozkoš

18.7°C Stráž pod Ralskem

18.5°C Nové Mlýny II

18.4°C Pastviny

18.3°C Nechranice

18.0°C Les Království a Pařížov

Data: pla.cz, pmo.cz a poh.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality