Ve Slezsku spadlo 90mm srážek

Hodnocení článku

Vydatnější déšť se odehrál ve čtvrtek hlavně ve východní části republiky. Ve Slezsku spadlo 90mm srážek a to v maximu na Lysé hoře. Jinde byly srážky o něco nižší, ojediněle rozvodnily vodní toky na stavy bdělosti. V Čechách byly srážky občasné, jen lokálně zesílené vznikající konvekcí během dne. Spadlo tam většinou do 15mm srážek, jen lokálně 20mm. S tím, že místy byly srážky zcela zanedbatelné. Na SV/V území ČR spadlo plošněji 10 až 40mm, ojediněle více.

Srážky přispěly k dalšímu nasycení území

Vodní kapacitě v půdě je většinou velmi dobrá, zejména s přihlédnutím k aktuálnímu ročnímu období. Místy je snížená a to tam, kde se v posledních týdnech vyskytovaly méně významné srážky. I když k těmto místům severovýchod a východ země rozhodně nepatří, další srážková činnost přinesla zvýšení půdní vláhy a i hladin podzemních vod. Vodní toky reagovaly na srážky spíše krátkodobým vzestupem.

Ve Slezsku spadlo 90mm srážek. Denní úhrny srážek v ČR do 6.8.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 6.8.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší srážkové úhrny do 6.8.2021 7h:

88.3mm Lysá hora

77.9mm Nýdek-Filipka

63.0mm Jablunkov-Návsí

58.1mm Lučina

57.2mm Bohumín-Záblatí

55.3mm Ostrava-Slezská Ostrava

Srážky souvisely s přechodem okluzní fronty přes naše území. Tato byla spojena s tlakovou níží, která se odsunula dále k severovýchodu.

TIP: Aktuální i spadlé srážky můžete sledovat na naší stránce Aktuální srážky.

Další srážky v bouřkách během víkendu

O víkendu bude počasí zpočátku slunečné a letní. Během víkendu přejde naše území zvlněná studená fronta. Na té se v sobotu později večer a v noci na neděli objeví pro změnu v Čechách bouřky. Ty mohou být místy silné a to hlavně srážkově vydatné. V bouřkách spadne 30mm srážek, ojediněle i kolem 45mm za kratší čas. Tyto srážky mohou opět krátce rozvodnit zejména menší vodní toky na povodňové stupně.

Ve Slezsku spadlo 90mm srážek. Očekávané srážkové úhrny za den do 8.8.2021 8h.

Obr. 2 Očekávané srážky za 24 hodin do 8.8.2021 8 SELČ podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Srážky je možné očekávat v pásu jižní až severní Čechy (obr. 2). Výpočet modelu Aladin z dnešní noci slibuje až extrémní srážky do východní části středních Čech a do severních Čech. V povodích drobných přítoků středního Labe a vodních toků odvodňujících Krkonoše by došlo krátce k vzestupu hladin toků na povodňové stupně.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality