Prognózy počasíTýdenní výhledy

Postupně zimní ráz počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalších lednových dnech bude počasí studené. Stále se bude pozvolna ochlazovat a nejen od vyšších poloh je možné čekat postupně zimní počasí. Teplota bude často pod nulou a srážky převážně sněhové nebo smíšené. Vzhledem k tomu, že by mělo srážek spíše přibývat, je možné očekávat tvorbu sněhové pokrývky i v nižších polohách. Takže převládne postupně zimní ráz počasí ve všech polohách.

Týden 4. až 10.1.2021

Předpověď

hodně srážek a často sněhových. Postupně zimní ráz počasí. Zasněžená lesní cesta.

Hodně oblačnosti bude v ČR vlivem nízkého tlaku vzduchu po většinu tohoto týdne. Srážky budou průběžné během celého týdne. Počasí bude mít spíše zimní charakter, bude tedy odpovídat normálu současného klimatického období. Z toho vyplývá, že i v nížinách lze čekat četný výskyt zimní prvků počasí. A to včetně nebezpečných jevů, jako je zejména náledí. To bude vznikat vlivem výstupu teploty slabě nad bod mrazu a při častých srážkách v nižších polohách velmi často. V první polovině týdne bude teplejší východ a jihovýchod země, kde budou srážky častěji kapalné. Ke konci týdne by měl napadnout i v těchto nejnižších polohách sníh. Zatím ovšem není možné říci kolik, kde všude a tedy ani kde nejvíce. Sledujte proto aktualizace našich informací, zejména Výhled na týden.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +1 až -5°C, zpočátku na východě i kolem 3°C a naopak ke konci období při menší oblačnosti až -9°C. Nejvyšší teplota: -1 až +4°C, na JV/V zpočátku 7°C a naopak ke konci období -4 až +1°C. Průměrná teplota: -3 až +2°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 2045mm, na horách i 60mm/cm. Shrnutí období: Průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Postupně zimní ráz počasí

Nízký tlak vzduchu bude určovat počasí ve střední Evropě nejen na počátku týdne, ale po většinu týdne. Během druhé poloviny týdne bude zesilovat příliv studeného až velmi studeného vzduchu od severu. Kromě vlivu přechodných výběžků vyššího tlaku vzduchu zejména po polovině týdne bude převažovat i nadále vliv nízkého tlaku.

Další týden bude odpovídat aktuálnímu ročnímu období a tedy i klimatickému standardu. A je nutno očekávat zimní projevy počasí a postupně zimní ráz počasí se vším všudy i v nejnižších výškách. Rozložení a vydatnost srážek se může v aktualizacích předpovědí numerickými modely během týdne mírně měnit. Mapy numerických modelů nejen s předpovědí srážek doporučujeme sledovat například na wetter3.de.